Okolo pěti set ruských diplomatů působí aktuálně ve Vídni a polovina z nich mají být ve skutečnosti agenti ruských tajných služeb. Mají tam k dispozici desítky nemovitostí a skvělé podmínky pro organizaci diverzních operací po celé Evropě. Díky tomu se jim daří organizovat na evropském území nejen četné sabotáže, ale dokonce i vraždy. Financovali odsud například i likvidaci přeběhlého ruského pilota Maxima Kuzmina ve Španělsku.
Ruský pilot-přeběhlík Maxim Kuzmin, který dezertoval a odevzdal ukrajinské straně vrtulník Mi-8, byl zavražděn na zakázku a zaplatily za to ruské tajné služby z Vídně, píše Ukrajinska pravda s odvoláním na americký list The Wall Street Journal.
Více než deset představitelů z Rakouska, dalších evropských zemí a Spojených států amerických totiž novinářům potvrdilo, že Vídeň se aktuálně stala největší ruskou základnou pro finanční a logistickou podporu tajných operací po celé Evropě, ať už jde o vraždy, sabotáže, nebo o nábor nových spolupracovníků.
Počet ruských diplomatů, kteří ve Vídni působí, se za poslední dva roky zvýšil na pět set a zhruba polovina z nich jsou de facto špióni. Ruské zastoupení v rakouské metropoli má mít k dispozici zhruba čtyřicet nemovitostí, z nichž mnohé mají na střechách nainstalována sledovací zařízení.
Panují důvodné obavy, že ruští špióni prostřednictvím své vídeňské expozitury sledují přepravní procesy vojenské pomoci Ukrajině. Z jejich prostředků měla být financována i likvidace ruského pilota Maxima Kuzmina, který spolupracoval s Ukrajinou a za tučnou odměnu přeběhl, přičemž zároveň ukradl Rusům vrtulník Mi-8. V únoru letošního roku byl pak nalezen zavražděný ve Španělsku. Někdo ho zastřelil.
Masivní zapojení Rakouska do sítě ruské špionáže si uvědomují i příslušníci tamních tajných služeb, kteří se domnívají, že Rusové prostřednictvím svých diplomatů převážejí do Rakouska ohromné sumy, které odtud pod diplomatickým krytím následně distribuují po celé Evropě. Podle některých z nich se kvůli tomu nyní z Rakouska stala koule na noze evropské bezpečnosti.
Aktivity ruských tajných služeb se v Evropě zdaleka neomezují jen na sběr informací či na vraždy nepohodlných ruských občanů. Spekuluje se také o tom, že rovněž koordinovaly žhářské útoky na území západních spojenců Ukrajiny.
V Polsku probíhá na sociálních sítích jejich mohutná náborová kampaň zaměřená na sabotáže i na sledování a poškozování zařízení kriticky důležitých pro převoz vojenské pomoci na Ukrajinu, zejména železnice.
Velmi aktivní jsou ruští agenti v Německu, kde například v dubnu zadrželi dva německo-ruské občany, kteří se měli snažit vytipovat vhodné cíle pro sabotáže, včetně amerických vojenských zařízení. Na začátku června pak i pražská policie zadržela cizince, který se pokoušel o žhářský útok v autobusovém depu na Klíčově.