VIDEO: ZSU/ 59. samostatná brigáda (se souhlasem) / FOTO: Cesta naděje života (se souhlasem)
Přímý zásah Rusů zničil vozidlo ukrajinské jednotky bojující proti ruským okupantům. Neštěstí mělo tragické následky, členové posádky nepřežili, a vojáci navíc zůstali bez možnosti přesunu. V nouzi se obrátili na české dobrovolníky. Ti reagovali okamžitě.
„Je pondělí, dvě hodiny v noci. Opět se probouzím a mám nepříjemný pocit. Kouknu na telefon a vidím, že mám nové zprávy. Po otevření aplikace Signal vidím, že píše Runa. Ke zprávě je přiložené i video. Už je mi jasné, co se stalo,“ popisuje na sociální síti X český
dobrovolník Mac. Čtenářům deníku FORUM 24 není neznámý, Ukrajinu podporuje de facto od samotného začátku plnohodnotného konfliktu.
SOS od vojačky z Časiv Jaru
Žena, která mu napsala, se jmenuje Viktorie Jurčenko, ale kvůli výrazným tetováním ji všichni znají jako Runu. Aktuálně jí je 25 let a jako starší seržantka velí družstvu v 56. motorizované brigádě nedaleko Časiv Jaru v Doněcké oblasti. Tam momentálně probíhají velice tvrdé boje. Čeští a slovenští dobrovolníci z organizace Cesta naděje života nově podporují její jednotku, ale i četné další, a to včetně těch, ve kterých slouží i čeští bojovníci. Často v těch nejhorších místech ukrajinské fronty.
Jednotka Runy při práci
„Runa píše zprávu, že jejich auto dostalo zásah a tři naši kamarádi v něm uhořeli. Krom obrovské ztráty třech bojovníků tato jednotka přišla i o vozidlo Ford Ranger a komplex rušiček na tomto vozidle, který byl na vysoké úrovni, v hodnotě skoro jednoho milionu hřiven,“ popisuje Mac s tím, že Rusové tentokrát použili zbraň, na kterou byly všechny rušičky krátké. Její jednotka teď vinou zmíněné ztráty nepřišla jen o spolubojovníky, ale také o jedinou možnost pro evakuaci svých raněných z fronty. Situace je akutní.
Koupit, opravit, odvézt
Mac píše, že to pro něj byl jasný impulz okamžitě začít shánět peníze na vozidlo, nejlépe na pickup, který by vojáci na tamních rozbitých silnicích mohli použít. Hned během dalšího dne se ozve potenciální prodejce. „Martin ze střelnice Placy nám je ochotný nechat svoje Mitsubishi L200. Ještě ten den jede na STK,“ popisuje český dobrovolník.
Během následujících dnů prochází auto komplexním servisem. V pátek se už Mac může pustit do nástřiku. Původně stříbrné vozidlo se musí obrousit, očistit odmašťovacím přípravkem, je potřeba olepit páskou všechny prvky, které mají zůstat čisté, provést samotný zelený nástřik a nechat barvu vyzrát a provést maskování. Nakonec se ještě na střeše objeví zahrádka. V mezičase se řeší nutné papírování.
Brzy je hotovo. Mac vyzvedne další pomoc, naloží ji do pickupu a s naloženým autem vyráží na Ukrajinu. Cestou se zastaví v Sumské oblasti, kam veze zdravotnický materiál, první pomoc pro vojáky, kteří na frontě utrpí zranění, turnikety a polní lékárničky.
Po několika dalších zastávkách a předávání pomoci dobrovolníci zamíří do Doněcké oblasti k Časiv Jaru. Tam předají drony, různé potřebné vybavení a hlavně zmíněné auto. „Necelých devět dnů nám trvalo koupit, upravit, opravit a převézt auto na hranice Ukrajiny,“ popisuje Mac s tím, že za to vděčí především dárcům, kteří jejich práci podporují, protože vidí její hmatatelné výsledky.
Pomáhají i při povodních
Dobrovolníci z tohoto spolku zároveň intenzivně pomáhali a pomáhají při likvidaci povodňových škod na severní Moravě, mimo jiné v obci Brantice, ale i jinde. „Od začátku povodní jsme s našimi spolupracovníky pomáhali v obcích Zátor, Brantice a Krnov na Bruntálsku a také na Opavsku, a navíc jsme i my byli povodněmi postiženi v našem sídle v Kravařích a naši spolupracovníci zase na Opavsku,“ řekl deníku Forum 24 předseda spolku Cesta naděje života Marian Bizub.
Jedním dechem ale dodává, že intenzivní práce na povodněmi zasažených územích neznamená, že by šel stranou jejich zájem o pomoc Ukrajině.
Šestikolky zachraňují životy
Deník FORUM 24 již informoval o tom, že jejich důležitým projektem je nyní zajišťování speciálních upravených evakuačních šestikolek pro potřeby ukrajinské armády. Díky své průchodnosti terénem a rychlosti totiž výrazně zvyšují šance na přežití u vojáků zraněných na bojišti. Jedna z nich již skončila v rukou ukrajinské speciální jednotky Bratrstvo, které spadá do ukrajinské vojenské rozvědky GUR.
Další speciálně upravená šestikolka poputuje do jednotky, v níž slouží i Runa. Bude ji používat 23. samostatný motorizovaný pěší prapor 56. mariupolské brigády. „Jsme rádi, že můžeme pomoci právě této jednotce. Runa je na sociálních sítích ohromně populární, proto nás překvapilo, že její brigáda nedostává od dobrovolníků takřka žádnou pomoc ani podporu, jako je to zvykem u jiných jednotek,“ řekl Bizub.
„Všechno stojí a padá s ochotou českých dárců dál pomáhat napadené Ukrajině a ta nadále trvá, což ukazuje i nedávný případ s pickupem,“ podotýká Mac. Jak dodává, válka je nyní v kritické fázi a pomoc ukrajinským vojákům nesmí polevit.