Šéf hnutí ANO Andrej Babiš na Facebooku umístil video, kde vyzývá své stoupence, aby se přihlásili. Pak budou použiti k nasazení v hospodách, aby tam lidem vysvětlovali, proč nevolit v příštích volbách strany dnešní vládní koalice.
Andrej Babiš na videu tvrdí, že příští sněmovní volby nejsou automaticky vyhrané a že se nelze uspokojit výsledkem z krajských voleb. Volební účast byla nízká a nevolila Praha. „Hnutí musí mobilizovat.“ Mluví o své ideji, že by ANO mělo v každé z šesti tisíc obcí sympatizanty, „kteří budou mít odvahu jít večer do hospody a říct, hele, v tý Český televizi zase někdo něco povídal, ale to není pravda, pravda je tohle“. „A my potřebujeme takové lidi a já vím, že strašně moc mezi vámi je takových lidí.“
Video pak upravil analytik dezinformací Roman Máca a umístil na síť X.
Roman Máca použil scénky ze starší televizní inscenace, kde Miroslav Donutil hrál zapšklého komunistu, který v létě 1991 sleduje v televizi zprávy z tehdejšího pokusu o puč v SSSR. Záběry tanků v moskevských ulicích v něm vzbudily naději, že se poměry opět otočí.
Kombinace Babišova současného verbovacího projevu a normalizační mluvy Donutilova komunisty vytváří celek upozorňující na Babišovu skutečnou roli jako agenta Státní bezpečnosti (krycí jméno Bureš) a člena KSČ.
V sociologii se pojem „vlivový agent“ často používá k popisu osoby nebo entity, která má schopnost ovlivňovat veřejné mínění nebo chování lidí. Tito agenti mohou využívat svou autoritu, postavení nebo jiné prostředky k tomu, aby ovlivňovali názory a rozhodnutí ostatních. Sociologové rovněž poukazují na tom, že záleží nejen na tom, jaké informace člověk dostane, ale ještě důležitější je vliv osob z něčího okolí (příbuzní, přátelé, známí, parta), které poskytnou jejich interpretaci.
Jak a v čem budou instruování „spolupracovníci“, kteří se hnutí ANO přihlásí, Babiš neuvádí.