Český prezident Miloš Zeman si pravděpodobně myslí, že může říkat, cokoli ho napadne, což také dělá. Jeho posledních hrubých výroků o tom, že čeští novináři zatím nebyli vyhubeni, si však všimli také na Slovensku. Tamní veřejnoprávní televize RTVS dokonce o celé věci natočila reportáž, kterou zařadila do hlavní zpravodajské relace.

Slovenští reportéři připomínají, že se nejednalo zdaleka o první útok na novináře ze strany české hlavy státu. V reportáži hovoří o jeho inauguračním projevu nebo o jeho setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, na kterém Zeman prohlásil, že by se novináři „měli likvidovat“. Všimli si také toho, že Zeman novináře přirovnal k blbounovi nejapnému, kterého umístil na Madagaskar, ač žil na ostrově Mauricius.

V reportáži ostudu komentuje i šéfredaktor deníku FORUM 24 Pavel Šafr. „Tento poslední výrok je obzvlášť skandální v kontextu toho, že je to právě půl roku, co byl na Slovensku zavražděn Ján Kuciak a jeho snoubenka. Takovéto výroky od vrcholných politiků působí jako návod, jak zacházet s novináři,“ říká.

Totéž si myslí i Josef Šlerka, šéf Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. „On tak, jak vystupuje, zpochybňuje hodnotu novinářského života,“ uvedl v reportáži. „Když někoho dehumanizujete, je snazší ho zabít,“ dodal.

Celou reportáž najdete na tomto odkazu přibližně ve 30. minutě.

Revue Forum Banner