Přišel nějaký herec o později slavnou roli, ale jeho fanoušci by ho v ní chtěli vidět? Je třeba zkompromitovat rychle nějakého politika? Dnes je to snazší než kdykoli dřív. Umožňuje to technologie deepfake (deep fake, DeepFake), která dává možnost použít existující video s nějakou osobou a její obličej nahradit jiným. Jako divák nepoznáte rozdíl. Program už dnes umí sladit s dodaným zvukem třeba i pohyby rtů a tváře.
K té temné stránce nových možností patří i to, že lze použít třeba tvář slavné herečky a „posadit“ ji na tělo pornoherečky. A nemusela by to být ani herečka, kdyby na tom někomu záleželo, mohl by takhle poškodit pověst komukoli.
Ale zpět k těm radostnějším možnostem. Tom Selleck byl na začátku 80. let pozoruhodný herec, ale roky o něj byl v branži zábavního průmyslu malý zájem. Dokud nebyl obsazen do hlavní role jako Thomas Magnum v televizní sérii Magnum, PI. Bohužel se v jiných projektech neuplatnil natolik, aby to dosáhlo na legendární zář, kterou měl na dosah ruky. Uvažovalo se o něm totiž pro roli Indiana Jonese, ale tu nakonec dostal Harrison Ford. Bez Forda si dnes neumíme Indianu skoro představit. Jenže technologie deepfake nám umožňuje rekonstruovat, jak by to vypadalo, kdyby tu roli dostal. Nakolik se to povedlo, můžete posoudit sami, když se podíváte na slavné scény z filmu Dobyvatelé ztracené archy z roku 1981, který režíroval Steven Spielberg. Autorem upraveného klipu je youtuber Sham00K.
Pravda, nejspíš si všimnete, že mimika Harrisona Forda zůstala zachovaná, jinak ale sotva někdo pozná, že scény byly vytvořeny uměle.
Kdyby si chtěl někdo užít ještě trochu ironické zábavy, může se podívat na to, jak byl Elon Musk obsazen do filmu Vesmírná odysea, kultovního díla Stanleyho Kubricka z roku 1968. Za tímto videem stojí youtuber označovaný jako „Ctrl Shift Face“.
Kdo jiný by byl důstojným soupeřem umíněného superpočítače jménem Hal, než samotný tvůrce raket, kosmických lodí, elektromobilů a baterií Elon?