Zřejmě nečekanou situaci zažil při mimořádné chůzi poslanecké sněmovny šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ve chvíli, kdy kritizoval premiéra Petra Fialu (ODS) kvůli unijní reformě migračních pravidel, jeho stranická kolegyně a místopředsedkyně poslanecké sněmovny Klára Dostálová (ANO) mu vypnula mikrofon. Expremiér totiž odmítal dodržet přidělený čas. Dostálová za to sklidila potlesk poslanců z vládního tábora.
Babiš v úvodu jednoho ze svých vystoupení na středeční mimořádné schůzi poslanců nazval premiéra Petra Fialu neuvěřitelným manipulátorem. Podle šéfa hnutí ANO manipuluje ministerský předseda nejen v případě Green Deal, ale také v případě unijní dohody o migraci. „Tak zaprvé, naše pozice 2018 skončila blokací těch kvót. Toto je pozice Hamáčka 2020,“ hlásal od řečnického pultíku Babiš zvýšeným hlasem.
Dostálová vypnula Babišovi mikrofon:
ZDROJ: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
„Solidarita nemůže být povinná. Podstata nového návrhu migrační politiky EU je nesmyslná. Vždyť vy jste vůbec nepochopil, o co jde. Vy mluvíte o registraci? Já nechci žádné migranty, aby se registrovali. Já nechci, aby vypluly ty lodě. Nechci,“ křičel dále šéf hnutí ANO. Následně pokračoval vyprávěním o potopené lodi s migranty. „Kdo bude odpovědný za tohle?“ ptal se Babiš. „Vždyť vy jste je pozvali. Tady jde o tu Evropu! Ano, Česká republika, když Rakušan bude hlídat hranici, tak je tam zachytí. Ale tady jde o Evropu. O Evropu. Vy jste je pozvali,“ pustil se do vlády.
„My jsme bojovali za to, aby ty lodě nevypluly. My jsme bojovali za to, aby ti pašeráci byli zlikvidováni. V4, vy jste je rozbili, vy jste je zradili. My jsme chtěli koupit čtyři lodě. Česká republika, osm milionů euro jsme dali na ten fond,“ pokračoval šéf hnutí ANO. „My jsme nikdy nechtěli, aby přišli ti ilegální migranti, nemají se přijímat lodě, nemají mít tu naději, že je někdo přijme,“ opakoval se Babiš. Do jeho řeči následně vstoupila předsedající schůze Klára Dostálová z hnutí ANO. „Čas,“ prohlásila.
Tím se však Babiš zřejmě nechtěl nechat rozhodit a pokračoval v kritice vlády. „Vy vůbec nevíte, o čem mluvíte,“ prohlásil na adresu premiéra Fialy. „Čas, pane poslanče,“ ozvala se opět Dostálová. Stejnou výzvu po chvíli zopakovala, opět bez reakce od řečnického pultíku, od kterého stále zvýšeným hlasem mluvil Babiš. „Nemá nikdo chodit ilegálně do Evropy. Nejsou tady víta…“ nedokončil expremiér větu. Dostálová mu totiž v tu chvíli vypnula mikrofon. Ze strany sálu, kde sedí poslanci vládních stran, se v tu chvíli ozval potlesk. Babiš totiž vystupoval s faktickou poznámkou, na kterou mají poslanci vyhrazený čas pouze dvě minuty. „Prosím o dodržování času v rámci faktických poznámek,“ doplnila proto po odchodu Babiše od řečnického pultíku Dostálová.
Babiš svým projevem reagoval na slova premiéra Fialy, který ve svém vystoupení ve sněmovně prohlásil, že dojednaná reforma migračních pravidel odpovídá dlouhodobým zájmům Česka a jde o kompromis. Současná pravidla podle ministerského předsedy nefungují a změny, jak se na nich shodli minulý týden ministři vnitra členských zemí, by mohly zlepšit situaci v migraci. Premiér zároveň však řekl, že navrhovaná reforma patrně nenalezne podporu v evropském parlamentu.
„Nedá se úplně očekávat, že by v současném složení evropského parlamentu našla potřebnou podporu,“ vzkázal ministerský předseda. Současnou situaci ale označil za neudržitelnou. Nynější pravidla jsou podle něj nastavena na tisíce příchozích, nikoli na desetitisíce. Nelze se spolehnout ani na dostatečnou ochranu vnější hranice EU a návratová politika nefunguje vůbec, zdůraznil.
Pokud by Česko jen přihlíželo, mohlo by to podle premiéra vést k ohrožení jeho bezpečnosti. Zároveň varoval, že pokud by se Evropská unie na reformě nedohodla, mohlo by to znamenat konec volného pohybu lidí. Fiala dále odmítal, že by šlo o převlečené kvóty, jak ve svých projevech tvrdili opoziční poslanci. Dohodnutá pravidla jsou podle premiéra přísnější, přinášejí rychlejší vyřizování žádostí o azyl, zajistí konec volného pohybu neregistrovaných cizinců po EU a umožňují vracet migranty do zemí, s nimiž nemají pouto.
Fiala zároveň poukazoval na to, že mandát pro ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vychází i z rámcové pozice, kterou schválila bývalá Babišova vláda. Obsahuje například požadavek, že se nesmí opírat o povinné kvóty nebo že má umožňovat i jiné formy solidarity, například vysílání odborníků do postižených zemí nebo peněžitou pomoc. „Všechny tyto požadavky z rámcové pozice jsou v současném kompromisu stoprocentně prosazeny,“ řekl premiér.
Mimořádnou schůzi poslanecké sněmovny kvůli změně migračních pravidel Evropské unie vyvolalo hnutí ANO. Šéfka sněmovny následně jednání svolala na středeční odpoledne. Opozici se nakonec návrhy na odmítnutí dohody o reformě prosadit nepodařilo. Dolní komora naopak na závěr schůze přijala usnesení vládního tábora, podle kterého je dohoda ministrů vnitra členských států z minulého týdne v souladu s dlouhodobými zájmy Česka, je založena na finanční solidaritě mezi unijními zeměmi a nezahrnuje povinné přerozdělování uprchlíků. Debata, kde opoziční poslanci kritizovali vládu, trvala zhruba čtyři hodiny.