Technologie už umožňuje vytvořit prakticky dokonalý fake. Někdy to ani žádný podvod není, je to jenom hra, která ukazuje, co všechno je možné. Třeba vytvořit video, kde politik říká pravý opak toho, co by řekl doopravdy. Nebo lze do filmu obsadit dávno zesnulé herce. Při zneužití by ale účinky mohly být značné. Ukázkou možností nové technologie je teď video s Elonem Muskem, který zpívá populární sovětskou píseň.
To, čemu se říká deepfake (deep fake, DeepFake), je technologie, která umožňuje použít existující video s nějakou osobou a její obličej nahradit jiným, takže výsledek je pro běžného diváka nerozeznatelný.
Přesvědčivosti je dosaženo tím, že program umí sladit s dodaným zvukem třeba i pohyby rtů a tváře. Kromě rozverné a celkem nevinné zábavy to má i temnější stránky, například lze použít podobu celebrity v pornofilmu. Jaký obsah by se mohl po internetu šířit třeba v době politických kampaní, si může každý domyslet. Proti tomu jsou řetězové e-maily seniorům jen slabý odvar.
Proč tvůrci z kruhů ruského internetu „obsadili“ zrovna Elona Muska? Protože miliardář a zakladatel společnosti Space X před týdnem poprvé v historii vyslal do vesmíru astronauty na palubě soukromé kosmické lodě Crew Dragon. Ta zakotvila na Mezinárodní kosmické stanici (ISS).
Elon Musk je znám tím, že několikrát vyjádřil obdiv pro některé výsledky ruského kosmického výzkumu a pochválil třeba ruské raketové motory RD-180, které Američané vyrábějí společně s Rusy a používají pro vynášení některých svých družic. Start americké soukromé kosmické lodě ale znamená finanční ztrátu pro ruský kosmický program, protože ten měl značné částky peněz z pronajímání míst v lodích Sojuz zahraničním zákazníkům. Po ukončení provozu letu raketoplánů to byla na dlouho jediná možnost.
Teď tedy vzniklo video, kde Elon Musk zpívá sovětskou píseň „Trava u doma“. Píseň původně nazpívala v 80. letech sovětská skupina Zemljane. V roce 2009 byla oficiální hymnou ruských kosmonautů. Zpěvák skupiny Sergej Skačkov klip viděl a na stanici Govorit Moskva řekl, že je to dobře udělané, ale že nebyla použita dobrá píseň. Web Meduza.io tedy nabízí obě videa, aby si to mohlo publikum porovnat.
Můžete ostatně udělat totéž. Ten druhý klip je z roku 1983.
Populární sovětská píseň hovoří o cestě člověka do vesmíru, ale že to nikde není tak dobré jako v našem domově, na planetě Zemi. Tak dejme tomu. Jinou obyvatelnou planetu zatím neznáme a ještě tu je díky pokroku techniky na co koukat.