Předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová spolu se svými kolegy hovoří o rezoluci, kterou se bude v pátek zabývat Evropský parlament. Jedná se o padesát bodů týkajících se střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, kontrolních mechanismů, přidělování dotací, ale i vlastnictví médií nebo kauzy Čapí hnízdo.
„Tento výbor je naprosto nezávislý na auditech Evropské komise,“ uvedla na počátku tiskové konference Hohlmeierová, která popsala, jak probíhala kontrolní mise do České republiky, která se konala v únoru. „Dostali jsme opravdu hodně informací. Náš dojem byl takový, že neexistuje mechanismus, který by předcházel situacím, které by mohly znamenat střet zájmů,“ řekla europoslankyně s tím, že v Česku také chybí systémová transparentnost a je těžké zorientovat se v tom, kdo by měl konflikt zájmů řešit.
Zpráva z mise podle Hohlmeierové obsahuje řadu důležitých doporučení, a to jak pro českou stranu, tak i pro Evropskou komisi a Evropskou radu. „Chceme, aby všichni jasně viděli, kdo získává evropské prostředky,“ doplnila europoslankyně v narážce na nutnost zveřejňovat konečné vlastníky firem, které dostávají dotace. „Musí to být zřejmé a rychlé,“ dodala.
Podle Hohlmeierové nadále nesmí existovat pochybnosti o tom, zda mají nebo nemají členové vlády zájmy na rozdělování evropských peněz. Europoslankyně poděkovala svým kolegům z výboru pro rozpočtovou kontrolu a ocenila jejich práci. „Není pochyb o tom, že jsme museli pracovat pod tlakem. Čelili jsme agresivitě. Nikdy dříve se nám to nestalo a Mikuláš Peksa a Tomáš Zdechovský čelili výhrůžkám,“ připomněla.
Europoslanec Zdechovský vystoupil po Hohlmeierové a řekl, že závěry kontrolní mise má k dispozici i Evropská komise a Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). „Jasně se ukazuje, že situace v České republice je v posledních letech problematická,“ uvedl.
Europoslankyně Lara Woltersová Babiše ostře kritizovala. Sdělila, že se mu podle ní hodila koronavirová krize, která hlasování odsunula až na červen. „Taková krize může být velmi svůdná pro lidi, jako je pan Babiš. Je ironické, že lídři jako pan Babiš tolik kritizují evropský projekt, a přitom mají z evropských fondů takový prospěch,“ řekla Woltersová. „Zdá se, že kdykoli má Výbor pro rozpočtovou kontrolu tiskovku, pan Babiš má tiskovou konferenci naplánovanou na stejný čas. To se nám také podařilo vyřešit,“ uvedla. Tisková konference se totiž původně měla konat ve 13 hodin, jenže na stejnou chvíli si ji naplánoval i Babiš, a tak začala o hodinu dříve. „Babiš musí vyřešit svůj střet zájmů, nebo odstoupit z funkce premiéra. Sedí na příliš mnoha židlích a nevejde se na ně,“ myslí si Woltersová.
„Pod vedením premiéra Andreje Babiše se v České republice buduje systém podobný tomu, co se děje v Maďarsku. Orbán i Babiš dělají destruktivní politiku,“ řekl maďarský europoslanec Sándor Rónai. Oba lídři se podle něj snaží uchvátit svobodná média a vytvořit oligarchický systém.
„Jsme politici a musíme dělat politická usnesení. Na tomto usnesení se shodlo pět velkých frakcí,“ zdůraznila Hohlmeierová s tím, že rozhodně není možné jen čekat na závěry Evropské komise a mlčet. „Procedura už trvá dva roky,“ připomněla. Europoslankyně zkritizovala český právní rámec a pozitivistický přístup k problému střetu zájmů. „Ten, kdo je ve střetu zájmů, by měl sám ohlásit, že je ve střetu zájmů,“ doplnila. Problém podle ní spočívá v tom, že neexistují jednotná pravidla pro uplatňování článku 61 Finančního nařízení, které se týká konfliktu zájmů.
Část konference byla věnována také výhrůžkám, které zazněly během kontrolní mise. Zdechovský oficiálně oznámil, že měl policejní ochranu. „Výhrůžky chodily i mým dětem a mé ženě,“ řekl s tím, že policii se podařilo některé agresory vypátrat a bylo proti nim zahájeno trestní stíhání. „Snažili se nás v našem úkolu zastrašit,“ uvedla Hohlmeierová.
Usnesení se vrací také k únorové návštěvě členů výboru EP pro rozpočtovou kontrolu v Česku. Babiš v souvislosti s misí označil Hohlmeierovou za pomatenou a české členy Zdechovského a Mikuláše Peksu za vlastizrádce. Poslanci v navrhovaném textu „rázně odsuzují užití urážlivých výrazů“ Babišem a označují za nepřijatelné, že europoslanci kvůli své práci dostávají výhrůžky.
Loňská zpráva auditorů Evropské komise, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů.