
Ilustrační foto (Výbuch muničního skladu v ukrajinské Balakliji v roce 2017). FOTO: Wikimedia Commons / Mil.gov.ua / CC BY 4.0
FOTO: Wikimedia Commons / Mil.gov.ua / CC BY 4.0

Drony řízené pomocí optického vlákna jsou imunní proti elektronickému rušení, mohou doletět dál a operátorům poskytují také podstatně kvalitnější obraz. Mají ale jednu závažnou slabinu, která pro jejich obsluhu může mít fatální následky. Na vlastní kůži se o tom přesvědčili ruští vojáci přímo na bojišti v Doněcké oblasti.
Jsou pomalejší, než klasické FPV drony, unesou méně výbušniny, ale je tu jeden benefit, který to všechno vyrovná. Drony řízené pomocí optického vlákna nelze rušit prostředky elektronického boje, což z nich činí nelítostné zabijáky, které navíc v závislosti na délce optického vlákna mohou doletět dál než standardní FPV drony využívané na obou stranách konfliktu.
Mohou to potvrdit ukrajinští a nyní již i ruští vojáci, vzhledem k tomu, že zbraně již na bojišti používají obě strany. Mají ale také jednu slabou stránku, a tu zřejmě nebude možné snadno odstranit.
Na vlastní kůži se o tom přesvědčili členové dronových jednotek, kteří podnikali útoky proti ukrajinské 15. brigádě Národní gardy, zvané Kara Dag v oblasti na jihu Doněcké oblasti u obce Voďane. Jak píše americký Forbes, ukrajinští vojáci zpozorovali dlouhá lesklá optická vlákna, která za sebou drony zanechaly. Video, které to zachytilo, není vhodné pro děti ani pro citlivější dospělé.
Vlákna dovedla Ukrajince až na místo, kde se shromažďovali ruští vojáci a odkud na ně své smrtící zbraně vysílali. Na inkriminovaný dům a jeho okolí se pak zaměřili dronoví operátoři. Rusové se pokusili ukrýt v přilehlém stromovém porostu, ale ani to jim nebylo nic platné a Ukrajinci s nimi pomocí shozů výbušnin nelítostně skoncovali.
Deník FORUM 24 již hovořil s českým dobrovolníkem, který momentálně bojuje na straně ukrajinské dronové jednotky v Kurské oblasti. Ten také popsal, jaké problémy drony na optickém vlákně obráncům působí. Podrobnosti naleznete zde.