Na petici Milion chvilek pro demokracii je téměř 230 tisíc podpisů a do konce akce stále zbývá přes 70 dní. Nasbírání milionu podpisů je tedy stále možné. Autoři petice Mikuláš Minář, Benjamin Roll a Jiří Jakub Zévl podle svých slov pokládají za nepřijatelné, aby 70 let po komunistickém puči a 29 let po sametové revoluci byl premiérem naší země trestně stíhaný člověk, vedený jako agent StB. V rozhovoru pro FORUM 24 vysvětlili, proč chtějí, aby se Andrej Babiš vzdal funkce, zda je legitimní chtít něco takové po demokratických volbách i co udělají s téměř milionem korun, které se jim podařilo vybrat na transparentním účtu.
„Původně vznikla výzva, kterou jsme nazvali Chvilka pro Andreje. Mezi první impulsy patřil moment, kdy mi přišla do schránky Babišova smlouva. Když jsem si ji přečetl, tak jsem se podivil, co tam všechno stojí,“ říká Mikuláš Minář. „Mimo jiné jsem se dočetl, že Andrej Babiš bude podporovat a rozvíjet demokracii a řekl jsem si, že je neuvěřitelné, jakou má drzost tohle slibovat, když už v té době bylo jasné, že s tím může mít problém. Řekl jsem si, vy nás žádáte, abychom si udělali chvilku a přečetli si vaši smlouvu, a teď si chvilku udělejte vy na naše požadavky,“ vysvětluje student filozofie, bohemistiky a teologie.
Mnozí lidé také zpochybňují legitimitu vzniku petice. Po demokratických volbách totiž podle některých není důvod jakkoliv demonstrovat. „S tímto názorem se setkáváme a nejen ze strany podporovatelů Andreje Babiše,“ potvrzuje student sociální geografie Jiří Jakub Zévl. „I lidé, kteří s námi souhlasí, někdy říkají, že přece nemůžeme půl roku po volbách chtít, aby Babiš odstoupil. Ale to je patrně důkazem toho, že jsme se ještě stále nenaučili dobře používat demokracii,“ myslí si „guru sociálních sítí“ Milionu chvilek.
Problémem je pro někoho i věk studentů, kteří za peticí stojí. Benjamin Roll v tom však deficit nevidí. „Právo se vyjádřit má každý člověk a každému má být vlastní základní odpovědnost,“ říká. „Obzvláště pak studentům, kteří se snaží sledovat svět v širších kontextech. I sametová revoluce vzešla od studentů a významné milníky jsou vždycky spojené se studentstvem,“ dodává student evangelické teologie.
Ve videu se také dozvíte:
Proč si pánové vybrali 17. listopad a 25. únor jako data, kdy vznikly jejich petice?
Jak je zavazujících 900 tisíc od dobrovolných dárců na transparentním účtu?
K čemu se vybrané peníze používají?
Spojí se Milion chvilek do budoucna s některou politickou stranou?