
Ruští vojáci, ilustrační foto FOTO: Wikimedia Commons / Mil.ru / CC BY 4.0
FOTO: Wikimedia Commons / Mil.ru / CC BY 4.0

„Někdo křičí, někdo zvrací, někdo už nekřičí, protože padl. A boj neutichá. Držíme se jako zvířata. Protože není úniku. Buď tudy, nebo do země,“ líčí ruští vojáci svůj pohled na aktuální podobu bojů na Ukrajině. Přestože podmínky jsou strašlivé, vyjadřují i odhodlání pokračovat a nevzdávat se. „Prostě nás řežou, ale neodcházíme. Ne kvůli hrdinství, ale prostě není kam jít,“ myslí si jeden z nich.
Ruské i proukrajinské účty na sociálních sítích sdílejí nedávné zprávy ruských vojáků z ukrajinského bojiště, které shrnul a zveřejnil proruský účet Don’t stop war na komunikační platformě Telegram.
Slova ruských vojáků zjevně pocházejí z nedávné doby. Nahrávka byla zveřejněna minulý týden. Vojáci bojují vesměs na různých úsecích bojiště v Doněcké oblasti. Není jasné, v jakých konkrétních jednotkách slouží, ani jaké mají hodnosti. Jejich zprávy ale mohou ilustrovat pocity a myšlení okupantů a jejich subjektivní hodnocení situace na bojišti.
„Lymanský směr. To je peklo! Po Katerynivce nám dali rozkaz ,vpřed‘. Nevíme kam. Jdeme prostě jako stádo na porážku. Zelena Dolyna, hrobové ticho. Je to ještě horší, než když do nás buší, protože víš, že to brzo vypukne. Torske je klíč. Jestli ho obsadíme, odřízneme je. Jestli ne, sami skončíme v kotli. Tady je to buď ty, nebo oni. U nás už skoro nikdo nemluví. Jenom se dívají. Prázdno v očích,“ tvrdí Rus bojující na severu doněckého bojiště.
„Novopavlivský směr. Přišli jsme z východu od Kotljarivky. Myslel jsem, že touhle dobou už postoupíme. Začali na nás útočit jako na psy. Artilerie, drony, palba odevšad. Přitiskli jsme se na kraje a bylo to, začala jatka. Někdo křičí, někdo zvrací, někdo už nekřičí, protože leží. A boj neutichá. Držíme se jako zvířata, protože není úniku. Buď tudy, nebo do země,“ cituje ruský bloger jednoho z vojáků, který podle svých slov bojuje jižně od Pokrovsku.
„Pokrovský směr. Zatím se tam držíme. Mají drony, artilerii, všechno potřebné. Slušné peklo. Pracuje artilerie, pak to ještě schytají ti, kteří nestihli doběhnout. Aspoň, že naše drony trochu pomáhají. Vyčistili jsme kus Kotlyne. Průmyslovou zónu máme rovnou pod nosem. Vidíme ji, skoro cítíme. Už jen nezdechnout, abychom ji zabrali,“ doufá další ruský voják.
„Bohdanivka. Opevnili jsme se na západě. Doslova jsme seděli na kostech. Za pár minut první FPV. Přiletí, a kdo nestačil zalehnout, je 200 (padlý, pozn. red.). Prostě nás řežou, ale neodcházíme. Ne kvůli hrdinství, ale prostě není kam jít,“ myslí si jiný Rus.
„Piščane je na maděru. Ševčenko je maso. Uvnitř vesnice se bojuje jak v pekle. Lysivka, ticho. Ale takové ticho, až bolí zuby. Sever je před námi. Jih je prázdný. Zdá se, že sem nelétají ani ptáci. Každý zvuk je, jako by si přišli pro tebe,“ cituje zmíněný bloger vojáka rovněž z jihu linie u Pokrovsku.
„Sedíme ve Fedorivce, jižně od Komaru. Vesnici před námi rozstříleli, jako by mlátili do živého. Potom dron shodil letáky: ‚Vzdej se a žij.‘ Dlouho jsem se na ten papír díval a potom jsem ho spálil. Nechci zemřít, ale nemám sílu žít dál jako krysa v díře. Komar je další cíl. Dojdeme tam a trochu si vydechneme. Pokud se toho dožijeme,“ doufá voják, který bojuje v jižní části doněcké fronty, západně od obsazených měst Vuhledar a Kurachove.
Proukrajinští uživatelé, kteří na ruský příspěvek upozornili na sociální síti X, a také ho částečně přeložili do angličtiny, k jejich slovům přiložili video pořízené dronaři ukrajinské 155. samostatné mechanizované brigády, nesoucí jméno Anny Kyjevské. Tato jednotka je jednou z těch, která proti zmíněným Rusům v Doněcké oblasti bojuje. Její záznam ukazuje situaci, o které Rusové mluví, z pohledu ukrajinských obránců.
VIDEO: Ruští vojáci za agresi na Ukrajině platí krvavou daň
❗️Street fighting in the Pokrovsky direction: fighters of the 🇺🇦155th brigade of the Ukrainian Armed Forces eliminate a 🇷🇺Russian assault group in a small-arms battle, as well as with the help of drones. pic.twitter.com/U6zhXCJED2
— 🪖MilitaryNewsUA🇺🇦 (@front_ukrainian) April 10, 2025