VIDEO: Pravý břeh - Institut Petra Fialy
ROZHOVOR / Mládí v disentu, spolupráce s Václavem Havlem, velvyslanectví v USA i ministerské role. V první části 14. dílu Pravýho podcastu o svých začátcích v politice promluvil superlídr kandidátky SPOLU Alexandr Vondra (ODS)!
„U mě nebyla politika ani disent nějaká volba“, říká Vondra o svém mládí. „Dnes na to všichni studují práva nebo ekonomku. Tyhle humanitní obory byly tak podrobeny ideologickému dohledu, že to pro mě bylo z definice vyloučený.“ Skrze touhu po svobodě se však dostal k disentu, kdy se nakonec stal nejmladším mluvčím Charty 77. „Oni se mě rozhodli představit, protože já jsem byl takovej diplomatičtější. Nebyl jsem bohém stoprocentně, jenom trochu,“ vzpomíná s úsměvem.
Když byl pak Václav Havel zvolen prezidentem, chtěl Vondra dle svých slov „odejít zakládat nějaký legální časopis.“ Na Havlovo přání ale zůstal v politice a začal se tak věnovat zahraničním věcem. Spolu s Havlem pak pracoval především na ukotvení vznikající republiky v Severoatlantické alianci. „Tehdy se Rusko chovalo daleko líp než teď, ale bylo nám po všech historických zkušenostech jasný, že nemůžeme usnout na vavřínech a musíme chystat bezpečnostní záruky,“ vysvětluje. To bylo i jeho cílem během velvyslanectví v USA. „Dohlédnout, aby rozšíření NATO prošlo v americkém kongresu,“ říká europoslanec. „Tam jsem opravdu dělal první politickou kampaň.“
Na své zkušenosti navázal jako ministr zahraničí v první Topolánkově vládě, která ale nedostala důvěru. V druhé se pak stal ministrem pro evropské záležitosti, zatímco ministrem zahraničních věcí se stal Karel Schwarzenberg. „Když je koaliční vláda, tak to zahraničí přechází na druhou stranu, než je ta, co má premiéra,“ komentuje Vondra. Ve vládě Petra Nečase pak zastával post ministra obrany. Sám přiznává, že to nebylo jednoduché. „Já měl modrou knížku, protože jsem samozřejmě nechtěl sloužit v komunistické armádě. Ale přiznal jsem to a musím říct, že jsem si tu práci vlastně zamiloval,“ říká.
Čím vším se podílel v disentu? Jaké bylo stát mezi Havlem a Klausem? Proč se rozhodl přijmout roli velvyslance v USA? A jak vzpomíná na vlády, jejichž byl členem? Poslechněte si první část 14. dílu Pravýho podcastu s Alexandrem Vondrou!
Podcast vzniká ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy a Institutem pro demokratickou společnost.
Zadavatel: Koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09 / Zpracovatel: Pravý břeh, z.s.