Přesně před 28 lety pronesl generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš svůj legendární projev na Červeném Hrádku. Jakeš tehdy mimo jiné pronesl, že se komunisté cítí jako „kůl v plotě“. Tato slova pomohla k tomu, že lidé ze zločinného režimu přestali mít takový strach a komunismus v Československu se o několik měsíců později zhroutil. Na Jakešův projev se můžete podívat ve videu. Stojí za to si připomenout politickou kulturu tehdejšího režimu v době, kdy je komunistická strana v předvolebních průzkumech na druhém místě za ANO.
V roce 1989 se hroutil komunismus v Maďarsku, Polsku a v NDR. Také v Československu se začaly hýbat ledy. V lednu se konaly demonstrace Palachova týdne, koncem června vyšla petice Několik vět. Vedení KSČ se začalo obávat o svou budoucnost. Strach ještě zesílil po jednání generálních tajemníků socialistického bloku v Rumunsku. Na něm patrně generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš očekával plán Sovětského svazu na záchranu socialismu. Michail Gorbačov ale žádný takový plán nepředstavil.
Rozhořčený Milouš Jakeš přijel 17. července 1989 do plzeňské části Červený Hrádek mobilizovat tamní soudruhy. Do té doby měl Jakeš všechny projevy pečlivě připravené. Tentokrát ale řečnil spatra. Projev neměl hlavu ani patu a naplno odhalil zoufalost vedení země.
„A proto je tak důležitý, ta podpora zespodu, aby my jsme mohli říct: ‚né my si to přejem, to je ten lid, to žádá taky, my s tím souhlasíme s tím lidem, my plníme jeho vůli a ne prostě, aby my jsme tam byli sami, jak kůl v plotě neměli jediný, jediné slovo podpory,‘ “ pronesl Jakeš na Červeném Hrádku.
Komunisté se snažili záznam Jakešova vystoupení utajit. Z projevu ovšem unikly dvě kopie. Jednu měl u sebe televizní technik Antonín Dekoj a k druhé se dostal disident Alexander Vondra, který záznam odeslal do Svobodné Evropy. Lidé tak mohli slyšet necenzurovaný, zoufalý projev nejmocnějšího muže v zemi a přestali mít z režimu takový strach. Mezi lidmi se nahrávka začala šířit obrovskou rychlostí. V listopadu 1989 se pak komunismus v Československu začal hroutit.
Dnes, 28 let po pádu totalitního režimu, se téměř pětadevadesátiletý Milouš Jakeš stále těší dobrému zdraví. Na rozdíl od tisíců obětí režimu. Do loňského roku žil Jakeš ve vile na pražské Hanspaulce, kterou jeho synové Miloš a Lubomír prodali za 45 milionů korun. Dnes žije v bytě za 7 milionů v Dejvicích. Jeden z jeho synů má vilu na Břevnově, druhý luxusní byt v Jeruzalémské ulici.
Stojí si tak připomenout další část Jakešova projevu ze 17. července 1989. V ní útočí na signatáře petice Několik vět z řad umělců. „Vždyť ty umělci, kteří to podepsali. Žádnej z nás nebere takový platy, prostě, jako berou oni. No já dostávám jednou ročně výpis, těch umělců, seznam těch umělců, který dostávají nad těch sto tisíc korun platu, tedy vydělaj si nad sto tisíc korun. No tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno, no ale ona už tři roky po sobě bere šest set tisíc každý rok. A další. Ne šest set, milion, dva miliony berou, Jandové a jiní, každý rok. Ti náhodou neprotestovali, ale mnozí z těch, kteří se takhle dobře mají, protestovali. A když s nima mluví nakonec, tak se neví ani, proč to podepsali, a co vlastně podepsali, prostě. Co vlastně podepsali. Tedy my musíme pracovat s těmito lidmi, my musíme pracovat, my to podceňujem, nevšímáme si, ale oni svou existencí a svou popularitou mají nemalý vliv zejména na naší mládež. A proto se musíme o to zajímat. Nám nemůže být nic, co stojí mimo náš zájem,“ řekl Jakeš před 28 lety na Červeném Hrádku.