VIDEO: Bourdon / se souhlasem | FOTO: Bourdon / se souhlasem
Nakladatelství Bourdon ve čtvrtek 23. května na českém trhu poprvé představilo Nevratné poškození. Uvedení knihy, která vyvolává bouřlivé reakce v Česku i v zahraničí, doprovázela debata s odborníky, ale také protest aktivistů, kteří se ovšem odmítli zapojit do diskuze. Zasahoval i antikonfliktní tým.
Ve čtvrtek 23. května se na pražském Světě knihy uskutečnilo oficiální představení českého překladu knihy Nevratné poškození. Dílo americké novinářky Abigail Shrierové, které ve Spojených státech čelilo snaze o vyřazení z Amazonu a v Japonsku muselo kvůli výhrůžkám změnit nakladatele, se dočkalo bouřlivých ohlasů také v České republice.
Odpovídalo tomu i uvedení knihy, které přerušil protest aktivistů skandujících heslo „Naše těla nejsou poškozena“. Aktivisté zároveň mezi přítomnými rozdávali letáky s prohlášením, ve kterém se mimo jiné píše: „Slova v této knize a její vydání budou mít za následek smrt trans dětí.“ Výzvu moderátora k zapojení do diskuze ovšem přítomní aktivisté odmítli.
Vydání Nevratného poškození naopak bránili přítomní rodinní terapeuti, Vladislav Chvála a Ludmila Trapková, podle nichž tvrzení obsažená v knize odpovídají jejich zkušenostem z praxe. „V knize jsem nenašla nic, co by bylo v rozporu s naší zkušeností s dětmi s genderovou dysforií,“ zdůraznila psycholožka a terapeutka Trapková.
Sexuolog Vladislav Chvála, který spolu s Trapkovou založil Institut rodinné terapie a psychosomatické medicíny v Liberci (LIRTAPS), pak upozornil, že mnohem nebezpečnější než Nevratné poškození mohou být pro trans děti metody používané aktivisty: „Jde nám o totéž jako aktivistům, například paní Králové – obě strany chtějí chránit děti. Nicméně jejich představa chránění dětí spočívá v tom, že děti izolují od rodiny a nechají je projít tranzicí. My jako rodinní terapeuti víme, že je důležitější dovolit tomu dítěti dozrát,“ zdůraznil Chvála.
Ve stejném duchu se vyjádřil i sexuolog a psychiatr Ondřej Trojan. „Dovolím si oponovat paní Lence Králové. V díle jsem neshledal jediné slovo nebo větu, které by urážely trans komunitu,“ prohlásil.
Politolog a amerikanista Tomáš Klvaňa pak doplnil kontext ze Spojených států, kde se navzájem pokoušejí umlčet extremisté z obou stran politického spektra, a promluvil o často diskutovaném fenoménu cancel culture. „Jeden z hlavních projevů cancel culture je snaha deplatformizovat nepohodlné názory a to si myslím, že je ve svobodné společnosti velmi nebezpečná věc,“ vysvětlil. Zdůraznil ale právo aktivistů na protest: „Právo na takový protest by měla demokratická společnost vítat,“ uvedl.