Nadace Alexeje Navalného a její Projekt proti korupci se po čase vrátily ke kauze rekonstruování paláce v Gelendžiku. Komplex budov oplývajících nebývalým luxusem totiž patří Vladimiru Putinovi, i když oficiálně se k jeho vlastnictví hlásí blízký vůdcův přítel, podnikatel Arkadij Rotenberg. Nyní se jednomu ze spolupracovníků Nadace Alexeje Navalného podařilo do paláce proniknout se skrytou kamerou. To, co viděl a co máte možnost spatřit i vy, jej naprosto šokovalo.
Zatímco většina prostých Rusů na venkově, ale i v blízkém okolí velkých měst žije v domech bez kanalizace, dálkového topení a často i bez přívodu vody, Putinův palác na mysu Idokopas v Gelendžiku dává na první pohled jasně najevo, že zde se nijak nešetřilo. Podle odhadu má stavba hodnotu minimálně 100 miliard rublů.
VIDEO: Nadace Alexeje Navalného / se souhlasem
Když se před několika lety začali lidé okolo Alexeje Navalného o palác zajímat a natočili dokument Palác pro Putina. Příběh největšího úplatku, Putin veřejně odmítl jeho vlastnictví a Arkadij Rotenberg je ujistil, že právě on je majitelem paláce a že to hlavně vůbec není palác, ale jen apartmánový hotel.
Jenže jak Nadace Alexeje Navalného konstatuje, od té chvíle uplynuly již tři roky a hotel stále není v žádné nabídce cestovních kanceláří, ani ve vyhledávačích na webových stránkách, ani v žádných brožurách. „Navzdory Rotenbergovým slibům sem novináři nebyli přivedeni, nebyla jim ukázána jeho krása. Jako by hotel neexistoval. Podvedl nás Rotenberg všechny? Nevěříme tomu!“ ptali se zástupci nadace a začali se paláci opět blíže věnovat. Zjistili, že stavba je skutečně hotová, mramorové podlahy jsou leštěné, nábytek je uspořádaný, nádherná výzdoba a povrchové úpravy jsou připraveny. „Jenomže to byl Putinův palác a tím i zůstává,“ konstatovali zástupci Navalného nadace.
Po letech opět uvnitř
Díky spolupráci jednoho dobrovolníka se jim následně podařilo do paláce proniknout se skrytou kamerou, projít všechny místnosti a natočit čtyři hodiny videa, v němž jsou zachyceny ložnice, vládní kanceláře, tělocvičny, kryosauny, a dokonce i domácí kaple.
„Doslova vtrhneme do Putinova domu a ukážeme vám, kdo to skutečně je – šílený starý diktátor, který se ani během války, kterou rozpoutal, nezastaví a pokračuje v budování paláce pro sebe,“ uvádí Nadace Alexeje Navalného k získanému videu.
Projekt proti korupci zveřejnil pracovní dokumentaci od stavební firmy Velesstroj, která se na rekonstrukci paláce podílela. Novináři prostudovali nové půdorysy paláce od poslední „návštěvy“ a došli k závěru, že stavitelé prakticky nic nezměnili, pouze místnosti přejmenovali. Ložnicím se začalo říkat apartmány, hudební místnost a čítárna se staly vestibulem a z jídelny je najednou restaurace.
Záběry ze skryté kamery pak ještě ukazují i vodní diskotéku, osobní bazén, několik typů sprch, masážní místnosti, turecké lázně, kryosaunu a další lázeňské areály, tělocvičnu či soukromé kino. „Čím to je, že v obrovském domácím kině, které má jeviště jako ve skutečném, je jen devět sedadel?“ ptá se Projekt proti korupci, podle něhož by hotel měl mít přece kino pro více diváků.
Oproti poslední návštěvě před třemi lety však přece jen k nějakým změnám došlo. V bývalém obývacím pokoji a čítárně, nyní maskovaném jako předsíň, se po rekonstrukci výrazně změnil interiér. Dříve byly na stěnách čítárny romantické fresky s neutrálními náměty, nyní je nahradily reprodukce obrazů historických bitev, včetně bitvy u Borodina. Místnosti dominuje obrovský obraz Kdo k nám přijde s mečem, mečem zemře!, který zobrazuje Alexandra Něvského. Originál tohoto obrazu visí v Kremlu.
Místo herny kaple s trůnem
Hlavní proměnou prošla původní soukromá herna plná hracích automatů. Nyní se na jejím místě nachází kaple. „Místnost je však docela depresivní. Mramorová podlaha se vzorem, tmavá tapeta, stěny po obvodu místnosti zdobí dekorativní kovové panely s nějakými nepříliš ortodoxně vyhlížejícími kříži,“ popisuje Navalného Projekt proti korupci a dodává, že uprostřed kaple je řečnický pult a naproti němu velký ikonostas, kde je uprostřed zobrazen Ježíš Kristus, vpravo Panna Maria a vlevo svatý kníže Vladimír. Podle církevní tradice toto umístění naznačuje, že kaple nese jméno knížete Vladimíra. „Kaple má také stasidia, tedy trůn, na kterém se sedí během dlouhých bohoslužeb. V kostelech byly takové trůny určeny králům, říkalo se jim královské sídlo,“ konstatuje Projekt proti korupci.
Západ je fuj, ale jen pro obyčejné Rusy
V patře paláce je umístěno celkem jedenáct ložnic, které zabírají plochu 275 metrů čtverečních. Jsou vybaveny sochami, bustami a drahým nábytkem dodávaným západními společnostmi.
„Mnohé vybavení paláce je americké. Spojené státy jsou samozřejmě našimi nepřáteli, ideologickými protivníky a prohnilým, bezduchým místem. Ale to není důvod, proč opustit jejich techniku, že?“ sarkasticky poznamenává na Putinovu adresu Navalného Projekt proti korupci.
Kromě vybavení z USA se v paláci objevuje i stavební materiál od německého Knaufu, finské Tikkurily či francouzského Ananbo. Vodovodní armatury jsou od německých firem Jorger, Tece, Emco a Hansgrohe, italských Gessi a Vismara Vetro, švýcarských Geberit a Laufen a japonských Omoikiri. Osvětlení pak pochází od italské firmy Flos, španělských společností Mantra a Aromas del Campo a belgického Modularu. Luxusní lustry pocházejí od francouzských Baguès a Baccarat, britského Vaughana, italského Arizz, Estro&Luminara a Il Paralume Marinai. Ani nábytek nevznikl v Putinem tolik vzývaném Rusku. Exkluzivní nábytek pochází od italských značek Zanaboni, Scappini & C, Salda, Provasi, Roberto Giovannini, OAK, Mobili Di Castello, Angelo Cappellini, Andrea Fanfani a Medea.
Objekt má navíc podle vyšetřování serveru Meduza z roku 2021 šestnáctipatrový podzemní komplex, v němž se nachází zimní areál s hokejovým hřištěm, tribunami, barem, restaurací, pasáží, lázeňským domem, kadeřnictvím, masážními a kosmetickými místnostmi.
„Tak funguje Putinovo Rusko. Má obrovský palác, sen šíleného diktátora. A staví ho obyčejní lidé, obyčejní dělníci, pracující za drobné, kteří nemají nárok ani na normální záchod. A všichni dobře chápou: lži o hotelu, pohádky z televize a od Rotenberga. Nemají žádné pochybnosti o tom, pro koho palác staví,“ zakončil svoji reportáž z paláce Navalného Projekt proti korupci.