VIDEO: ZSU/ 225. samostatný útočný pluk (se souhlasem) FOTO: Wikimedia Commons/ Ministerstvo obrany Ukrajiny/ GUR/ CC BY 4.0
Stejný postup jako při obléhání Avdijivky otestovali ruští vojáci během útoku na Časiv Jar, tedy na nynější klíčovou baštu ukrajinských obránců Doněcké oblasti. Pokusili se k nim proniknout odpadním potrubím. Jak dokládá video zveřejněné obránci, tentokrát jim to už neprošlo.
Nevkročíš dvakrát do stejné stoky. Tak by mohlo znít upravené rčení, které nově platí na Ukrajině. Rusové se o tom krvavě poučili během svých snah proniknout odpadním potrubím za záda obránců během bitvy o městečko Časiv Jar. To tvoří po pádu Bachmutu důležitý vyvýšený opěrný bod ukrajinských sil, který zadržuje postup ruských okupantů dál na západ.
Obránci Časiv Jaru sloužící v řadách 225. samostatného útočného pluku informovali o dalším pokusu ruských vojáků o proniknutí skrze své linie. Tentokrát k tomu okupanti použili trik, jaký jim posloužil během útoku na ukrajinskou pevnost Avdijivka v Doněcké oblasti. Jenomže tentokrát jim to nevyšlo tak, jak si plánovali, informuje ukrajinský web Uainfo.
Odkazuje přitom na video, které na telegramovém účtu zveřejnila úderná skupina Černá labuť. Obránci Časiv Jaru si dobře uvědomovali, jaké těžkosti způsobily v Avdijivce elitní ruské jednotky, jimž se podařilo proniknout za záda obránců města odpadní rourou. Deník Forum 24 o tom již informoval.
„Při obraně Avdijivky se okupantům pod palbou těžkého dělostřelectva podařilo připravit kolektorovou trubku a proniknout do týlu našich jednotek. To mělo vážné důsledky pro obranu města,“ připomněli Ukrajinci.
Ti si byli tentokrát vědomi toho, že podobnou slabinu má i jejich pozice. Také z Časiv Jaru totiž ústí odpadní stoka. Proto se rozhodli neponechat nic náhodě. Pomocí minometů rozbili na několika místech její obal a od té doby nepřetržitě hlídkují nad odkrytými místy jejich drony, připravené okamžitě zasáhnout v případě, že by se Rusové pokusili svůj trik zopakovat.
Jak se ukázalo, ukrajinský odhad byl správný. V době, kdy Rusové zkusili potrubím projít, již nad ním hlídkovaly jejich drony. „Minomet proráží konstrukci a my z výšky 200–250 metrů neustále držíme potrubí pod palebnou kontrolou. Přesně shazujeme překvapení pro ty, kteří se rádi pohybují v lejnech. Soudě podle odposlechů pracujeme úspěšně. Až bude lepší viditelnost, ukážeme, jak úspěšně,“ slíbili obránci ukrajinské pevnosti.