Jiří Křeček od roku 1993 budoval v Sokolově rodinnou společnost K-Oil. V roce 2015 ale jeho podnikání náhle skončilo – přišel zajišťovací příkaz, společnost musela začít propouštět a od té doby se vlečou spory, které však nemohou skončit dobře. Protože i když soud rozhodne ve prospěch Jiřího Křečka, společnost, kterou velkou část svého života budoval a kterou jednoho dne chtěl předat svým dětem, již neobnoví.
Jiří Křeček pro deník FORUM 24 popsal, co pro něj zásah finanční správy představoval, ale také to, že do té doby neměl jediný problém, který by jakkoli s placením daní souvisel. Mezi svými obchodními partnery byl známý jako spolehlivý pláce, stejně tomu bylo i v bankách. Zásah proto dodnes nechápe on sám ani jeho žena.
V současné době se majetek K-Oil rozprodává. Kvůli zajišťovacímu příkazu bylo nutné uhradit šest milionů korun na to, aby společnost mohla alespoň nějak fungovat. Křečkovi dnes ze svého podnikání téměř nic nemají, jejich děti, ale i další zaměstnanci si museli zařídit život jinak, bez nich.
Klekneme na ně. A pak se omluvíme
U soudu po zásazích Finanční správy uspělo zatím devatenáct firem, téměř 40 procent z těch, které se soudily. Někdo se navíc kvůli obstavenému majetku ani soudit nemůže. Ministr financí Ivan Pilný se těmto firmám omluvil, vzápětí ale pochválil své úředníky. „Pracovníkům Finanční správy, kteří jsou v posledních měsících vystaveni bezprecedentní mediální štvanici, ale přesto neustupují z důsledného plnění své pro fungování země nezastupitelné role, patří poděkování. Díky dobré práci Finanční správy se daří rozkrývat podvody v řádech miliard korun a podstatně se zvyšuje výběr daní, bez něhož by vládní priority, jako je například zvyšování platů učitelů, zůstaly jen na papíře,“ uvedl.
[ctete]153613[/ctete]
„Představte si, že popravíme devatenáct lidí, zjistíme, že jsme se spletli, a pak jim a jejich rodinám řekneme: Nezlobte se,“ říká k tomu Filip Humplík (ODS). Ten připomíná, že hlavní vinu na nárůstu zajišťovacích příkazů nese bývalý ministr financí Andrej Babiš, ale nakonec i jeho nástupce Ivan Pilný. Stát by měl jasně vyvodit svou odpovědnost.
Důležitým aspektem tohoto, ale i dalších případů je zjištění, že úředník může de facto zničehonic rozhodnout o likvidaci jedné konkrétní firmy, aniž by později nesl jakoukoli zodpovědnost. Přestože je jasné, že k zásahům v mnoha případech docházelo a dochází neprávem. Pokud se tedy dnes vláda chlubí tím, jak se jí daří skvěle vybírat daně, je dost dobře představitelné, že za několik let se budou tyto peníze vracet zpět k těm, které postihly zajišťovací příkazy. A pravděpodobně také s odškodněním.
„Zajišťovací příkazy představují nástroj, který má především výrazný vliv a přínos pro boj s trestnou činností v podobě rafinovaných daňových úniků. Za období od roku 2014 do 31. 7. 2017 byla na základě zajišťovacích příkazů uhrazena částka přesahující 2,65 mld. Kč, kdy přibližně polovinu této částky, tj. 1,24 mld. Kč, představuje úhrada na základě zajišťovacích příkazů vydaných v rámci činnosti daňové KOBRY. Nad rámec dotazu bychom rádi doplnili, že od roku 2015 mají všechny rozhodné početní ukazatele (počet daňových subjektů, počet zajišťovacích příkazů) klesající tendenci,“ uvedl pro deník FORUM 24 mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Čísla však ukazují opak. Popravených firem přibývá – a bude na soudech, aby zjednaly nápravu. Zničené firmy a někdy i životy už se ale mnoha lidem nevrátí.
Počet zajišťovacích příkazů roste. Setkali jste se s takovouto situací? Znáte firmu, která skončila z podobných důvodů? Napište nám na [email protected].
O bezpráví, které na lidech páchá stát, píšeme i v novém magazínu Revue FORUM, který vychází 18. řína. Přispějte prosím na jeho provoz na Hithit.cz! Děkujeme.