Komentátor Jefim Fištejn se v aktuálním videu věnuje Rusku, kde nedávno proběhly komunální volby. Co ukázaly? Oblíbenost prezidenta Vladimira Putina klesá, nespokojenost občanů stoupá. A pasivita voličů také. Vedení země tak musí řešit složitou situaci a dělá to například velkými vojenskými manévry.
Fištejn se nejprve věnuje vojenským cvičením, kterými Rusko údajně reaguje na Spojené státy. „S jistotou nevíme ani to, jak početná je ruská armáda,“ uvedl komentátor s tím, že podle ruské strany jsou některé součásti nafukovací. Na ruské straně ale cvičí 300 tisíc mužů. „Je to cvičení, které má ukázat ofenzivní moc,“ říká.
Rusko je navíc ve velmi špatné ekonomické situaci. „Růst je 1,6 procenta. Když to porovnáme s nárůstem americké ekonomiky, která roste tempem 4,2 procenta, jsou to závody mezi želvou a zajícem,“ myslí si Fištejn. Rusové podle něj cítí stagnaci a narůstá sociální protest. Putinova popularita klesá. „Zvýšila se připravenost Rusů jít do ulic a protestovat,“ uvedl komentátor.
Rusové se na svoji vládu zlobí za navyšování věku pro odchod do důchodu, který se zvedl na 65 let. V Rusku se ovšem muži dožívají mnohem nižšího věku než v Evropě. Lidé pociťují nespravedlnost, nikdo je ale nevede. „Jediný vůdce, který by mohl Putina porazit, je ve vězení,“ zmínil Fištejn Alexeje Navalného, o kterém si můžete přečíst i v aktuálním čísle Revue FORUM.
Co jsme si z aktuálních voleb mohli odnést? Primátor Moskvy dostal 70 procent hlasů z těch, kteří přišli k urnám. „Voličská aktivita byla nejmenší v dějinách postkomunistického Ruska,“ popisuje Fištejn. „To je známka neuvěřitelné pasivity,“ doplnil s tím, že největší prohru utrpělo Putinovo Jednotné Rusko.
Rusko má podle Fištejna vážné problémy. „Rusko přes veškerou samochválu o tom, jak sankce prospívají ruskému hospodářství, je bolestivě zasaženo,“ vysvětluje s tím, že Putin se pouze snaží bagatelizovat špatnou zahraničně-politickou situaci země, což ukazuje například kauza Skripal.