Dnešní čeští politici, včetně premiéra Sobotky, by měli sebrat odvahu a s ní i rozvahu. A mluvit tak jasně, jako mluvil Václav Havel. A mluvit by měli nejen při slavnostních příležitostech. K tomu vyzval bývalý český premiér, dlouholetý předseda Senátu a přítel Václava Havla Petr Pithart členy vlády ve svém středečním projevu v Rudolfinu při slavnostním koncertu k nedožitým 80. narozeninám Václava Havla.
Pithart připomněl Havlův rudolfinský projev z 9. prosince 1997. Havel tehdy řekl o naší vůli či nevůli začlenit se do integrující se Evropy a do NATO, že „byla by to nekonečná vina nás všech, kdybychom tuto naději promarnili. Nechceme-li ji ovšem promarnit, pak musíme začít u svých duší. Mám tím na mysli nutnost vyhlásit nemilosrdný boj českému provincionalismu, izolacionismu a egoismu. Všem iluzím o jakési lišácké neutralitě, své tradiční krátkozrakosti, jakož i všem typům českého šovinismu. Kdo dnes odmítá vzít na sebe svůj díl odpovědnosti za osud svého kontinentu a světa jako celku, podepisuje ortel smrti nad svým kontinentem a světem, ale především sám nad sebou.“
Podle Pitharta nemá smysl ptát se, co by řekl Havel dnes. Dnes se máme materiálně lépe. Pithart ale připomněl, že i o tom Havel tehdy v Rudolfinu mluvil. Že se zabýváme pořád jen ekonomikou. „Jako kdysi ti, pro které byla ekonomika základnou a všechno ostatní bylo pak až pouhou nadstavbou. Nebo později třešničkou na dortu,“ uvedl Pithart v narážce na komunistický režim a také na slova Václava Klause.
Podle Pitharta „tak, jak se máme dnes líp, se zároveň přiznaně i nepřiznaně, nenápadnými pohyby pozpátku, jakýmsi račím pochodem vzdalujeme Evropské unii, Evropě, Západu“.
Pithart je přesvědčený, že jsme tak už nesporně vnímáni v zahraničí. „Myslím teď i na hlasy našich protievropských a protizápadních voličů, kteří se chystají volit ty, kdo podbízivě velebí nerozlišený homogenní lid, a ten je přece vždycky pracovitý, moudrý, poctivý, a šmahem zatracují nerozlišený, jakoby taktéž homogenní svět politiků. A ti jsou přece líní, neschopní zloději. To je, vážení, sama esence populismu, odmítající politiku,“ konstatuje Pithart.
Upozornil, že alternativou jakkoli třeba nevábné politiky je vždy autoritářství, spoléhání se na vůdce. „Voliči budou mít nakonec poslední slovo. A možná, že se pak opravdu ukáže, že to byl pro nás příliš náročný úkol, ta Evropa, ten Západ. Unie leda tak jako postávání u švédských stolů. Tomu já zatím odmítám věřit,“ řekl Pithart a pak se obrátil na členy vlády: „Vyzývám vás jako občan, který má příležitost oslovit vás z očí do očí. Ale i jako člověk Havlovi blízký. Vyzývám vás, abyste tomuto račímu posunování se postavili mnohem přesvědčivěji než dosud. Věřím, že na to máte. I vy, pane premiére. Ozřejmujte znovu a znovu, pro domov i pro svět, naši polistopadovou zahraniční politickou orientaci. Naše místo v Evropě, ve světě. Jinak naň bude svět usuzovat ze stanovisek a gest… koho asi,“ dodal Pithart.
Svůj proslov pak zakončil těmito slovy: „Kdybych vám mohl dát domácí úkol, uložil bych vám, vážená vládo, a vůbec všem přítomným a divákům u obrazovek, jako domácí četbu rudolfinský projev. Dá se snadno vygooglovat. Přece jste sem přišli, abyste na Václava Havla vzpomněli. Tedy si vzpomínejte pořádně. Za to vám předem děkuji.“
Celý text projevu Petra Pitharta najdete zde.