VIDEO: 3. samostatná útočná brigáda, se souhlasem / Foto: Aodes, se souhlasem
Datový analytik německého Bildu Julian Röpke informoval o tom, že Rusové na frontě začali masivně používat čínská vozítka Desertcross 1000-3 namísto „tradičních“ obrněných bojových vozidel pěchoty. Ukrajinští dronoví operátoři se však rychle naučili proti těmto malým cílům zasahovat, a tak se vozítka bez jakéhokoliv pancéřování stávají „rakvemi“ pro přepravované pěšáky.
„Ruské ozbrojené síly zřejmě chtěly využít toho, že ukrajinská armáda nemá k dispozici střely, které by takové malé buginy zničily, a pro bezpilotní sebevražedné letouny je obtížné pronásledovat relativně rychlá a obratná vozidla,“ domnívá se ve své analýze Julian Röpke.
Jenže jak ukazují videa z míst bojů v okolí Avdijivky i na jiných místech fronty, stávají se tato vozítka, která získala přezdívku Šojguovy golfové vozíky, již snadným terčem dronových útoků. V případě zásahu jsou všichni přepravovaní vojáci buď zabiti, či těžce zraněni.
Původně neměla tato vozítka být vůbec v předních liniích nasazována a měla sloužit výhradně jako dopravní prostředek pro přesun zásob či potřebného materiálu za frontou. Rusové však patrně z nedostatku jiných vhodných alternativ začali jejich prostřednictvím převážet i vojáky přímo na frontě. „Do svých golfových vozíků přitom okupanti nacpou šest lidí najednou,“ konstatuje Bild a poukazuje, že tím výrazně narůstají ztráty ruského vojenského personálu.
„Skupina Rusů, která mířila na své pozice v bugině, byla roztrhána na kusy,“ lakonicky poznamenává k dalšímu videu na síti X tamní účet „raspad i neuvaženije“ (rozpad a neúcta), který uvádí, že jde o práci úderné čety bezpilotních letounů skupiny Revenge 1. mechanizovaného praporu 3. útočné brigády.
Ruští okupanti ve válce již přišli o značné množství materiálu, mezi ním také o nákladní automobily. Proto sáhla armáda po vozítku Desertcross 1000-3, které má tyto ztráty nahradit. Sám Putin si počátkem loňského listopadu tento stroj prohlédl na velitelství Jižního vojenského okruhu v Rostově na Donu. Přítomný ministr obrany Sergej Šojgu svému vůdci zdůraznil důležitost tohoto „takřka nezničitelného terénního vozu“ pro vyzbrojení ruské armády. Po návštěvě a předvedení „nového terénního vozu“ poznamenal kremelský mluvčí Dmitrij Peskov, že „armáda v současné době provozuje 537 jednotek v základní konfiguraci a plánuje se pořízení dalších 1500 jednotek“. Cena tohoto vozítka, v němž mohou jet tři osoby, je 1,5 milionu rublů
Na počátku března pak deník Bild informoval, že Čína Rusku dodala těchto vozítek již několik tisíc.
Desertcross 1000-3 patří firmě Aodes, která je sice registrovaná v USA, ale sídlo i výrobní kapacity má v Číně. Autíčko či spíše malotraktor, protože jinak toto vozítko nelze nazvat, je však primárně určeno pro myslivce, zemědělce a lesní dělníky.