VIDEO: ZSU/ Ukrajinské vzdušné síly (se souhlasem) / FOTO: Mil.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0
Cvičných, simulovaných odpalů protiraketového systému Igla má Ukrajinka Natalija za sebou stovky. Netušila ale, že právě v neděli ji bude čekat opravdový křest ohněm. Došlo k tomu během jednoho z nejmasivnějších ruských raketových úderů proti její vlasti. Bývalá učitelka z mateřské školky neminula a ruská střela s plochou dráhou už do cíle nedoletěla. To ale nic nemění na tom, že během příštích útoků už možná nebude mít čím střílet.
Během nedělního rána čelila ukrajinská protivzdušná obrana jedné z nejtěžších zkoušek, když na ni Rusko vyslalo podle prezidenta země Volodymyra Zelenského na 120 nejrůznějších raket, včetně desítek střel s plochou dráhou letu Ch-101, balistických střel Iskander, raket Zirkon či Kinžal a devadesáti dronů Geran. Na sto čtyřicet těchto zbraní do cíle nikdy nedorazilo, díky mimořádně posílené ukrajinské protivzdušné obraně.
Činili se piloti stíhaček F-16, ukrajinských MiGů, pozemní protiletecké systémy a také vojačky a vojáci vyzbrojení přenosnými protiraketovými komplety. Jak upozornil ukrajinský aktivista a bývalý poradce tamního ministra vnitra Anton Geraščenko na sociální síti X, jeden z těchto systémů obsluhovala také bývalá učitelka z mateřské školky Natalijia Hrabarčuková, která po mnoha cvičných simulovaných misích dostala poprvé příležitost použít naostro svůj přenosný protiraketový systém Igla.
„Když se přede mnou objevila nepřátelská raketa, potlačila jsem veškeré emoce a nervozitu. Provedla jsem stovky tréninkových odpalů na simulátorech,“ řekla k tomu Natalija. Ukrajinské vzdušné síly, pod které spadá i protiletecká obrana, zveřejnily video zaznamenávající její první skutečný bojový odpal. „Dobrá práce, trefila jsi to, trefila!“ říká hlas na záznamu, zatímco žena krátce po odpalu nevěřícně klečí u své zbraně, ze které se dosud kouří.
Zbraně nemusejí stačit
Mimořádně masivní ruský útok si na ukrajinské straně vyžádal vynaložení značného množství protileteckého arzenálu. Podle některých zdrojů během něj Ukrajinci spotřebovali až třicet procent svých raketových zásob. Těmi sice zachytili většinu Rusy vypuštěných raket, zároveň ale úder samotný představoval pouze zlomek celkového aktuálního ruského potenciálu.
Komentátoři analyzují, jak podobné útoky mohou ovlivnit mírotvorné úsilí nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, a naopak zřejmě dosluhujícího německého kancléře Olafa Scholze.
Oba v poslední době oslovili ruského prezidenta Vladimira Putina s přáním deeskalace ruské války na Ukrajině. Ukrajinské zdroje ale varovaly, že Ruská federace má patrně dostatek raket, aby podobně velký útok na ukrajinskou infrastrukturu zopakovala ještě pět- až osmkrát.