VIDEO: OPK Ukrajiny, se souhlasem | FOTO: Wikimedia Commons, Ministerstvo obrany Ukrajiny, CC BY-SA 2.0

V Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny se podařilo zasáhnout ruský velitelský bunkr protivzdušné obrany. Speciální klouzavé pumy americké výroby na něj svrhnul upravený letoun MiG-29. Video z události se objevilo na sociálních sítích a o úspěšné akci psal i magazín Forbes.
„Na okupanty náhle přichází smrt z nebe. Toto jsou záběry ukrajinské stíhačky Mig-29, která zasahuje při cíleném útoku dvěma bombami GBU- 62. velitelské stanoviště okupantů u obsazené obce Olešky v Chersonské oblasti,“ zveřejnila podrobnosti k videu ukrajinská strana. Oficiální ruské kanály o události nijak neinformovaly.
Ruské velitelství bylo umístěno v bývalém bunkru ukrajinské protivzdušné obrany, odkud byly řízeny baterie raket S-300 ukrajinského letectva. Rusové si bunkr vybrali pro jeho zjevnou bezpečnost. Proti speciálním klouzavým bombám GBU-62 však neměl ani takto koncipovaný bunkr žádnou šanci.
Ukrajinské letouny MiG-29, které jsou upraveny tak, aby mohly nést americké klouzavé bomby, poslaly svůj náklad přesně ke dveřím tohoto bunkru.
„Takové údery zbavují nepřátelské síly jasné kontroly a také významně demoralizují vojenskou jednotku,“ poznamenal k útoku jeden z ukrajinských vojenských blogerů, podle kterého bylo cílem zbavit velení ruské jednotky odpovědné za útoky na ostrovy v řece Dnipr. „Žádné vedení, žádné vylodění na našich ostrovech,“ konstatoval onen bloger.
„Letecký útok byl jen posledním z dlouhé řady útoků, protože malé ukrajinské letectvo zavádí novou munici a letadla a pokračuje ve své přeměně na malou, ale silnou a přesnou údernou zbraň,“ věnoval se tomuto poměrně nečekanému útoku magazín Forbes. Podle něj je pravděpodobné, že v současné době je již většina ukrajinských letadel „vybavena pro přesné bombardování za pomoci družicového navádění“.
Jak Forbes poznamenává, jsou Ukrajinou používané klouzavé pumy v porovnání s ruskými odolnější proti elektronickému boji, protože mají záložní navádění v podobě inerciálních systémů, které vypočítávají jejich polohu pomocí přesných akcelerometrů.
Klouzavá bomba GBU-62 má hmotnost přibližně čtvrt tuny. Její cena se pohybuje přibližně okolo padesáti tisíc dolarů, ale podle Forbesu dokáže způsobit stejné škody jako ruský Iskander v ceně tří milionů dolarů.