VIDEO: OPK Ukrajiny / se souhlasem | FOTO: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny / se souhlasem
V polovině prosince, tedy čtyři měsíce poté, co ukrajinské jednotky vstoupily na území ruské Kurské oblasti, se ruské armádě podařilo získat zpět přibližně 40 procent zabraného území, píše deník The Economist. Videa z míst bojů ukazují, že za to však platí neúměrně vysokými ztrátami techniky i lidí, jak je zachyceno například na dalším videu, které ukrajinská armáda zveřejnila na sociálních sítích.
The Economist kromě jiného hovořil s velitelem dělostřelectva 82. výsadkové útočné brigády majorem Ivanem Bakrevem, který otevřeně popsal problémy, s nimiž se ukrajinské jednotky v místě potýkají, a proč se Rusům podporovaným Severokorejci daří v současné době postupovat.
Podle velitele mají ruské jednotky „obrovskou převahu“ téměř ve všech ukazatelích – v počtu vojáků, v dělostřelectvu, ale i ve výstroji. Navíc zřejmě kvůli „efektu“ podle Bakreva ruské jednotky „přepínají“ mezi útoky mechanizovanými a čistě pěchotními. Ukrajina začala ustupovat poté, co byly elitní jednotky v oblasti vyměněny za jednotky méně zkušené, což podle velitele „byla chyba“.
V současnosti se Rusové snaží odříznout hlavní uskupení ozbrojených sil od Ukrajiny, a proto útočí z východního i západního křídla současně, což přinutilo všechny ukrajinské jednotky v oblasti Kurščine přejít do obrany. Zuřivost ruských útoků a úporná snaha o vytlačení Ukrajinců podle The Economist souvisí s vyjádřením ruského vůdce Vladimira Putina, který chce mít obsazené ruské území plně od kontrolou ještě před lednovou inaugurací Donalda Trumpa americkým prezidentem.
„Zdá se, že Volodymyr Zelenskyj je stejně odhodlaný udržet toto území, aby měl trumf pro vyjednávání. Ukrajinci se drží, i když podmínky se stávají čím dál pochmurnějšími,“ píše The Economist. Rusové totiž například podle svědků z řad ukrajinské armády dokážou svrhnout během několika hodin až 40 klouzavých bomb na jednu pozici.
The Economist však zdůrazňuje, že 4,5 měsíce je ještě příliš krátká doba na posouzení operace v Kursku. „Tato operace, která se zrodila ve chvíli zoufalství pro Ukrajinu, nedosáhla svého cíle – odklonit jednotky od hlavního úsilí Ruska v Doněcké oblasti. Armáda ztratila část svých elitních jednotek, ale zmírnila tlak na ostatní regiony a poskytla Ukrajině vzácnou politickou podporu v – pro ni nepříznivém – roce. Rusové navíc dostali dávku vlastní medicíny,“ konstatuje The Economist.