Sem už si netroufnou útočit ani ruské bombardéry. Jsou tu jen zničené tanky. Vypálené obrněné transportéry. Vraky mikrobusů Buchanka. Ba co hůř, ukrajinské předmostí za Dněprem je poseté nejen ruskou technikou, ale i ruskými těly.
Už od října se ohromná přesila ruských vojáků snaží vytlačit z levého břehu Dněpru řádově menší jednotky ukrajinských mariňáků, které jim působí nedozírné škody. Rusové si stěžují si, že velitelé je ze zoufalství posílají na sebevražedné mise, pro které se v jejich řadách už vžilo slangové označení Žukovův manévr podle slavného ruského generála. Ten podle legendy během druhé světové války poslal vojáky do minového pole, aby svými těly vyčistili cestu pro spolubojovníky.
„Západní média označila bitvu o Krynky za sebevražednou misi pro (ukrajinské, pozn. red.) mariňáky. Jsou to však Rusové, kdo umírá po stovkách v útocích skrze minová pole, předem odsouzených k záhubě,“ píše válečný analytik David Axe pro Forbes.
Jak uvádí, masivně přečíslení Ukrajinci již dokázali v této oblasti získat drtivou převahu, pokud jde o uplatnění artilerie a dronů, zatímco sami uzemnili ruské bezpilotní stroje svými prostředky elektronického boje. Poté, co Ukrajinci sestřelili několik ruských stíhacích bombardérů, které dosud na bojiště beztrestně vypouštěly ničivé klouzavé pumy, si k mariňákům skrze jejich i svá (!) minová pole nyní obtížně klestí cestu ruská pěchota a vůči dronům velmi zranitelná mechanizace.
I ruští váleční komentátoři připouštějí, že vytlačit zocelené mariňáky pomocí svých nyní víceméně zelenáčských jednotek nebude jen tak. Pěchota dostala rozkazy útočit. „Dostali jsme rozkaz zničit nepřítele odvážným Žukovovým manévrem, jako před 80 lety,“ říká jeden z nich. Problém je v tom, že Ukrajinci během noci minová pole na dálku obnovují. Dokáže to jak dělostřelectvo, tak drony, které podle zmíněného analytika pokládají smrtelné pasti během noci, když je nikdo nevidí. Výsledkem nejsou jenom katastrofální ruské lidské ztráty, ale také množství zničené techniky, které zachytili samotní ruští vojáci během své cesty na bojiště.
Navzdory některým ojedinělým zprávám, které není možné ověřit, Ukrajinci dosud na levý břeh Dněpru zřejmě nedopravili žádnou těžkou techniku a v boji proti početně silnějšímu a lépe zásobenému nepříteli se spoléhají jak na drony, tak na podporu artilerie a dalších zbraní z druhé strany řeky.
Čelí nicméně také značným ztrátám. Jejich čluny, které přes řeku dopravují veškerou podporu, jsou vděčným cílem ruských jednotek a do hry vstupují i modernější ruské drony, vybavené například nočním viděním a dalšími technickými výdobytky, které je činí méně zranitelnými vůči ukrajinským rušičkám.