VIDEO: Telekom / se souhlasem | FOTO: Profimedia
Vánoční reklama slovenského mobilního operátora vyvolala vlnu kritiky. Desítky lidí se proto obrátily na tamní Radu pro reklamu, vznikla dokonce online petice. Stěžovatelům vadí, že se ve spotu hovoří o slipech a spermiích, někteří kritizují domnělou propagaci LGBT+ komunity. Reklama pobouřila také slovenskou ministryni kultury Martinu Šimkovičovou (SNS). Informoval o tom web Aktuality.sk.
Reklama mobilního operátora ukazuje mladého chlapce, který musí při sváteční návštěvě rodiny čelit nepříjemným otázkám týkajícím se vztahů. „Máma chce vnouče, dává lekce, že těsné slipy ničí spermie,“ zaznívá v reklamě věta, která se některým lidem nelíbí. „Teta se ptá, jestli jsem sám, neví, že děvče nehledám,“ objevuje se dále ve spotu. Podle stěžovatelů jde o propagaci homosexuality a LGBT+ komunity, čímž má reklama popírat křesťanské hodnoty.
„Nesouhlasíme s vysílání reklamy Telekomu, která se chtěla nést ve vánočním duchu, ale nemá s ním nic společného. Nechceme v každém reklamním breaku poslouchat o spermiích a těsných slipech,“ stojí v petici, která žádá zrušení reklamy. Dosud se pod ni podepsalo přes 15 tisíc lidí.
Přirozená součást mužského těla
Více než padesát Slováků se pak obrátilo na Radu pro reklamu, ta však v reklamě problém nevidí. Podle ní není v rozporu s etickým kodexem. Ve svém stanovisku konstatovala, že tvůrci reklamy pouze poukázali na známý odborný fakt o nošení těsného oblečení a jeho vlivu na mužskou plodnost. Spermie jsou podle Rady pro reklamu přirozená biologická součást mužského těla, v tomto kontextu použití nebylo nemravné. Ve stanovisku pak připomíná, že se v reklamách běžně používají slova jako menstruace, kvasinková infekce nebo erekce.
Stěžovatelé nepochodili ani v případě stížností na homosexualitu. „Mnoho stěžovatelů pobouřilo konstatování, že hlavní hrdina děvče nehledá. Vidí v tom záměr propagovat LGBT komunitu, kterou považují za škodlivou pro nezletilého diváka. Faktem však zůstává, že v obraze si hlavní hrdina vybírá z nabídky seznamovací aplikace, ve které jsou mu představovány ženy,“ píše se ve stanovisku Rady pro reklamu.
Zda si mladého chlapce přiřadí diváci k LGBT+ komunitě, nebo ne, záleží podle stanoviska na vlastní interpretaci. Podle rady nemusí hledat partnerku, protože je zklamaný v lásce nebo nemá o vztah zájem.
„Pokud by ale došlo k interpretaci reklamy, respektive odpovědi hlavního hrdiny tak, že nehledá děvče, protože hledá například partnera stejného pohlaví, tato skutečnost by neměla v předmětném případě vliv na etičnost reklamy v kontextu její slušnosti,“ dodává Rada pro reklamu.
Reklama mobilního operátora však i přesto pobouřila slovenskou ministryni kultury z nacionalistické Slovenské národní strany (SNS). Šimkovičová oznámila, že se na ni kvůli reklamnímu spotu obrátilo množství lidí, kteří žádají, aby ho zastavila. To podle svých slov v současné době udělat nemůže, avizovala ale změnu zákona, díky které by v budoucnu bylo možné minimálně ve veřejnoprávní televizi takovou reklamu zakázat.
„Řeším tyto věci, protože mi opravdu přicházejí ve velkých vlnách a ptáte se mě, co můžu udělat, zastavte to, nemůžeme se na to dívat, děti se nás ptají. Víte, že Rada pro vysílání a retransmisi už dala stanovisko, že tam není nic, co by pobuřovalo. I přesto mnoho lidí to vyrušuje, vyrušuje to samozřejmě i mě,“ nechala se podle webu Aktuality.sk slyšet slovenská ministryně kultury. Šimkovičová zmínila Radu pro vysílání a retransmisi, zřejmě však měla na mysli již zmíněnou Radu pro reklamu, která se spotem zabývala.
Vystupovala proti LGBT+ komunitě
Současná slovenská ministryně kultury se v minulosti několikrát zviditelnila extremistickými, homofobními a proruskými názory. Šimkovičová začínala ve slovenské televizi Markíza, kde byla téměř 18 let moderátorkou a jednou z tváří hlavní zpravodajské relace. Když v roce 2015 vrcholila migrační krize, začala na sociální síti sdílet nenávistné komentáře. „Už jdou. Připravte jim ubytování, plný důchod, kapesné a vystrojte dcerky, ať se u nás nenudí. Ještě taková poznámka… kde mají ženy a děti?“ připomíná slova moderátorky samotná televize, která se se svou tváří nakonec rozloučila. Šimkovičová zároveň šířila zmanipulované fotografie a videa.
Následně vstoupila do politiky a začala moderovat rozhovory na internetové televizi Slovan, kam si zve podivné postavy z dezinformační scény. V době pandemie covidu-19 pak dávala prostor lidem, kteří odmítali očkování. Na facebooku má více než 70 tisíc sledujících, pořad má vysoký počet zhlédnutí také na youtube.
V roce 2016 se objevila na kandidátce hnutí Jsme rodina Borise Kollára. Hlavním tématem uskupení tehdy byla právě nelegální migrace. Šimkovičová se dostala do slovenského parlamentu, v klubu hnutí Jsme rodina však dlouho nevydržela. Po dvou měsících vystoupila a do konce volebního období působila jako nezařazená. Jako poslankyně dostala pokutu 1000 eur (asi přes 24 tisíc korun) za to, že hlasovala za jiného zákonodárce, a to na jeho žádost. Poslanci ji vyzývali, aby se vzdala mandátu, neučinila tak. Šimkovičová tehdy často hlasovala s vládní koalicí ve složení Směr-SD Roberta Fica, SNS a Most-Híd.
V roce 2020 se neúspěšně pokusila dostat do parlamentu za stranu Hlas lidu, která se později přejmenovala na Republiku, což je krajně pravicové uskupení Milana Uhríka. Šimkovičová v poslední době útočí na LGBT+ komunitu, transsexualitu označila za nechutný a zvrhlý byznys a likvidaci dětí. Právě tuto ideologii podle ní šíří mainstreamová média, proti kterým dlouhodobě vystupuje. Právě ministerstvo kultury, v jehož čele stojí, má média a mediální zákony ve své gesci. Šimkovičová vystupovala také proti takzvané Istanbulské úmluvě, která země zavazuje k boji proti násilí na ženách.