VIDEO: Fórum 50 % / se souhlasem
Nevládní organizace Fórum 50 %, která podporuje vyrovnané zastoupení žen a mužů ve veřejném životě, zveřejnila další video z kampaně #StopNenavisti. Jejím cílem je poukázat na problém násilného a obtěžujícího chování vůči političkám a veřejně aktivním ženám. Ve videu vystoupilo několik českých političek, které z telefonu čtou nenávistné vzkazy a zprávy, které denně dostávají.
Urážlivé a sprosté komentáře a zprávy z telefonu čte senátorka Adéla Šípová (Piráti), poslankyně Michaela Šebelová (STAN), senátorka Miluše Horská (KDU-ČSL) a předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
„Vy už jste taková stará, olítaná dakota, tak po kom mají chlapi pokukovat,“ čte například senátorka Šípová. „Já nevím, některé „ženy“ že si aspoň neumejou mastnou hlavu, než někam vlezou,“ napsal někdo poslankyni Šebelové.
„Ty jsi fakt pí**, že ti není rovno,“ citovala Pekarová Adamová. „Do očí byste jim to neřekli. Tak to ani nepište,“ vzkazuje v závěru videa organizace.
Podle ředitelky organizace Fórum 50 % Veroniky Šprincové je obtěžující či dokonce násilné chování vůči političkám častým, ale bohužel často nedostatečně viditelným jevem. „Šetření Meziparlamentní unie například ukázalo, že s nějakou formou násilí se setkalo více než 80 % respondentek z řad poslankyň napříč Evropou. Nedávné odchody výrazných světových političek ukazují, že i tento faktor přispívá k tomu, že politika ženy neúměrně vyčerpává,“ říká.
Médii například nedávno rezonovala kauza pirátské političky Zuzany Klusové, která se ihned po oznámení kandidatury do Evropského parlamentu dočkala vlny sexistických komentářů. Kvůli vulgárním výrokům na adresu poslankyně Barbory Urbanové také skončil v ODS advokát Lukáš Seibert. Na kauzu upozornil deník FORUM 24.
Kampaň #StopNenavisti má za cíl na nenávistné chování k političkám upozornit. První video zveřejnila organizace v říjnu, vystoupila v něm poslankyně Marie Jílková (KDU-ČSL), Lucie Potůčková (STAN), Eva Decroix (ODS) a europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Na webových stránkách organizace jsou potom k přečtení rozhovory s veřejně aktivními ženami.
Kampaň bude ukončena symbolicky v rámci kampaně „Orange the World – 16 dní aktivismu proti genderovému násilí“ pořádané UN Women; ta každoročně startuje 25. listopadu, který je Mezinárodním dnem proti násilí na ženách, a končí 10. prosince, tedy na Mezinárodní den lidských práv.