Z dvou tisíc účastníků nedělního protestu na pražském Staroměstském náměstí bylo podle informací policie zhruba čtyři sta radikálů. Nepřišli demonstrovat proti vládě ani proti rouškám: chtěli se poprat. Svědčí o tom i video, které zachycuje začátek celého incidentu, jenž vyústil v totální chaos a útoky na policisty.
Měl to být pokojný protest, alespoň tak avizovali organizátoři svou nedělní akci, během níž chtěli společně s dalšími lidmi projevit nesouhlas s aktuálními poměry v České republice. Odhlédneme-li teď od současné situace, v níž se demonstrace uskutečnila – tedy kdy počet nakažených strmě stoupá a hrozí kolaps českých nemocnic –, a je tedy na vnitřní integritě každého jedince, zda se rozhodne takovou akci nyní skutečně uspořádat, je důležité zaměřit se na samotné motivy účastníků.
Od naprosto primitivních, jako je hlásání totální bagatelizace viru a šíření dezinformací ve veřejném prostoru, přes nespokojenost s vládou, až po motivy podnikatelské – spousta lidí totiž kvůli vládním opatřením nemůže podnikat tak, jak byli zvyklí, anebo vůbec. Jsou tu i další možné motivace, například politické ambice: organizátoři demonstrace sbírali před Staroměstskou radnicí podpisy pod petici, aby svůj spolek Občanské nespokojenosti mohl zaregistrovat jako politické hnutí.
Pak je tu ale ještě jedna skupina, která na demonstraci dorazila ve významném počtu a celou akci si vybrala jako svůj cíl: fotbaloví hooligans. Těm jsou vcelku ukradené premiérovy veletoče, Prymulova doporučení, chaos vlády nebo zavřené restaurace. Chtějí si zanadávat, zakřičet a poprat se. A tak se spojili s organizátorem, akci veřejně podpořili a přijeli na místo.
Že toto radikální jádro rozhodně netoužilo po pokojném průběhu, bylo zjevné už z projevů některých zakuklených mužů přítomných na místě. Nadávali, křičeli, u mnohých z nich našla policie při kontrolách pyrotechniku, boxery, teleskopické obušky a dokonce i střelnou zbraň. Jeden z účastníků přiskočil během projevu na pódium a vykřikl: „Prymulu do plynu!“
Vzhledem k porušení aktuálních nařízení vlády a překročení maximálního počtu pěti set účastníků museli organizátoři akci ukončit zhruba o hodinu dříve. Žádali demonstranty o pokojný odchod, toho se ale nedočkali. Uliček vymezených k odchodu se totiž ultras rozhodli nevyužít. Místo toho odpálili pyrotechniku, kterou zvládli na náměstí propašovat.
Jak proměnit Staromák ve válečnou zónu
Video přímo z místa ukazuje moment, kdy propukl celý incident, který na pár hodin proměnil Staroměstské náměstí ve válečnou zónu. Chuligáni napadli policistku, která dohlížela na průběh akce. Začali do ní i do jejího kolegy strkat.
Když pak další příchozí policisté zasáhli, strhla se mela. Dav radikálů se začal vrhat opačným směrem, po těžkooděncích házeli kameny a lahve od piva. Bylo jim jedno, jestli zraní někoho jiného.
Tady na videu z FB je pravděpodobně zachycen začátek daného incidentu pic.twitter.com/oVybZMYhtf
— Tomáš Martínek (@TomasMartinekCZ) October 18, 2020
Pak už to mělo rychlý průběh – policie se snažila radikály rozprášit do bočních uliček. Protože se jejich agresivita stupňovala, byli policisté nuceni použít slzný plyn i vodní dělo. Demonstranti jim odpovídali dalšími provokacemi. Zranili při tom dvacítku policistů.
Celá akce se opravdu nepovedla a místo pozitivního účinku, který měla podle organizátorů přinést, zbyly na Staroměstském náměstí jen střepy z rozbitých lahví, zničené květináče patřící okolním restauracím a pár kol, která protestující v záchvatu vzteku zdemolovali.
Poukazuje to na jediné: když si na akci přizvete primitivy, nemůžete čekat nic než primitivismus. Přestože se dotčení účastníci v dezinformačních facebookových skupinách už horlivě brání tím, že šlo o policejní brutalitu a provokaci, o žádnou policejní brutalitu ani provokaci prostě nešlo.
Naopak šlo v tomto případě o naprosto adekvátní zákrok, který odpovídal závažnosti konání demonstrantů. O tom není žádných pochyb. Kdyby uposlechli výzev a pokojně odešli, nic by se nemuselo stát – stejně jako se nestalo v případě mnoha jiných demonstrací, které proběhly v minulosti i v mnohem větším rozměru.
Akci odsoudili i někteří čeští politici. Kromě prezidenta i premiéra se k nim vyjádřil například předseda STAN Vít Rakušan. „Má svoboda končí tam, kde se dotýká svobody druhého člověka. Toto dnes na Staroměstském nám. naplněno nebylo. Tito lidé ohrožují všechny. Své blízké, ale i záchranáře, policisty. Prosím, buďme rozumní. Jiný názor ano. Ne ohrožování druhých a prosazování jiného pohledu násilím,“ napsal na twitter.
Podobný názor vyslovila i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová: „Demokracie nejsou jen práva a svobody. Je také o odpovědnosti. Odpovědnosti k celku a odpovědnosti jeden k druhému. Účastnit se teď demonstrace a vyvolávat tam odporná hesla je vrchol primitivismu a neúcta k lidem, kteří teď v nemocnici na pokraji sil zachraňují nemocné.“
Před demonstrací už dopředu varoval policejní prezident Jan Švejdar. Upozornil, že Česko se nachází v situaci, kdy policejní sbor každý den přichází o 250–300 policistů, kteří se nakazí koronavirem nebo musí do karantény.