VIDEO: Hlavní zpravodajské ředitelství ukrajinského ministerstva obrany / se souhlasem | FOTO: Wikimedia Commons / Alexxx1979 / CC BY-SA 4.0
Další ruská loď zamířila ke dnu v noci na čtvrtek nedaleko pobřeží Krymu, oznámila ukrajinská vojenská rozvědka GUR. Doložila to videem z námořních dronů, které ji zasáhly. Potopen měl být remorkér řady 498, a to poté, co se operátorům podařilo proniknout ruskými obrannými bariérami, které měly plavidlo ochránit.
Zničení další ruské lodě v Černém moři oznámil nejprve ukrajinský portál RBK Ukraine s odvoláním na televizní vyjádření mluvčího Hlavního zpravodajského ředitelství ministerstva obrany Andrije Jusova. Ten o útoku informoval s tím, že brzy přinesou detaily i video pořízené během akce.
Ukrajinská vojenská rozvědka GUR na svém telegramovém účtu následně zásah potvrdila, přidala některé podrobnosti a ke svém příspěvku také připojila zmíněné video. „6. června 2024 speciální jednotka 9. oddělení GUR MO Ukrajiny u pobřeží dočasně okupovaného Krymu zasadila úspěšný úder ruskému remorkéru projektu 498 ,Saturn‘ nebo ,Proteus‘,“ napsala. Doplnila, že k útoku mělo dojít po úspěšném proniknutí obrannými liniemi okupantů v oblasti Černého moře.
Ukrajinci útočí na přístavy a lodě na pobřeží okupovaného poloostrovu Krym v poslední době často, a to jak pomocí Američany dodaných raket ATACMS, tak s využitím svých námořních dronů. Na sklonku května zasáhly rakety dva trajekty, sloužící jako prostředky záložního zásobování Krymu. Jeden z nich se potopil a druhý byl vážně poškozen. V témže měsíci šla ke dnu raketová korveta Ciklon, minolovka Kovrovec a další plavidla.
V průběhu plnohodnotné války se Ukrajincům, kteří přitom nedisponují válečným loďstvem, podařilo pomocí raket a dronů zasáhnout a potopit řadu dalších plavidel ruské Černomořské flotily. Nejslavnější byl patrně úspěšný útok na křižník Moskva, vlajkovou loď Černomořské flotily. Pod mořskou hladinu však zamířily také výsadkové lodi a další důležitá plavidla.
Pod tlakem ukrajinských útoků, při nichž flotila měla ztratit již asi třetinu své původní síly, byly zbylé lodě nakonec nuceny vzdálit odplout od své základny v Sevastopolu na Krymu a zamířit do záložního přístavu Novorossijsk na severovýchodním pobřeží Černého moře.