Rovných 388 kusů bojové techniky za poslední měsíc prokazatelně zničili Ukrajinci podle analýzy videí a fotografií z otevřených zdrojů. Z nich více než třetinu pak zlikvidovaly populární FPV drony. S pořizovací cenou v řádu několika tisíců korun vyřadily ruskou výzbroj v hodnotě překračující v přepočtu 3,3 miliardy, a to včetně tanků a obrněných vozidel.
Jsou za hubičku, ale odvedou hodně práce. To, jak se FPV Drony (tedy drony řízené z pohledu první osoby, pozn. red.) během války na Ukrajině staly skutečnou noční můrou útočících Rusů, popisuje ukrajinský Forbes s odvoláním na analytiky webu ukrdailyupdate.
Ti se zaměřují na analýzu prokazatelných ruských ztrát ověřitelných pomocí videí a fotografií zveřejněných například na sociálních sítích. Za poslední měsíc od 17. září do 17. října dohledali hodnověrné záznamy o bezmála čtyřech stovkách zničených ruských zařízení. V 35% případů na ně zkáza číhala ve vzduchu v podobě nenápadného leteckého prostředku.
Jak Forbes uvedl, FPV drony ničí z velké části automobilovou techniku, včetně lehkých obrněných vozidel Rusů. Poměrně často jsou ale podle něj zaznamenány případy, kdy levný kamikadze dron zasáhl a zničil i drahé vybavení, jako tanky, protiletecké systémy Strela-10, či dokonce raketový systém TOS-1A Solncepjok.
VIDEO: Ministerstvo obrany Ukrajiny
Levné FPV kamikadze drony se kontrolují pomocí 3D brýlí a vyrobit je lze v podstatě v jakémkoli sklepě, což se podle Ukrajinců i děje. Útočit se jimi dá jak na techniku, tak na místa s vysokou koncentrací pěchoty. Jejich nevýhodou je složité ovládání, nemají autopilota a při letu se neřídí pomocí GPS navigace. Zároveň jsou ale levné (cena od 4500 do 24 000 korun), odolnější proti systémům elektronického boje, a především překvapivě účinné. Za měsíc prokazatelně zničily 11 tanků, 19 vozidel pěchoty, 11 dělostřeleckých systémů, několik radarových a raketových systémů a 70 nákladních automobilů.
Ukrajinci se samozřejmě nespoléhají jen na svépomoc, existují firmy, které přecházejí na sériovou výrobu těchto zbraní, přestože čelí především nedostatkům komponentů. Velkých výrobců je už asi 10, i tak se ale daří pokrýt potřeby ukrajinské armády jen asi na 10—20%. Tento problém se výrobci snaží řešit zaváděním výroby dronů, které namísto formátu kamikadze shazují na nepřátele z výšky výbušninu, což umožňuje, aby byly využity opakovaně.
Drony samozřejmě využívá také Rusko, a to nejen známé iránsko-ruské Šáhidy-Gerany, užívané zhusta k bombardování civilních cílů v ukrajinském zázemí. Velmi nepříjemnými společníky se pro ukrajinské bojovníky stala ruská vyčkávající munice Lancet, tedy bezpilotní vyčkávací sebevražedné drony, které Rusové nasazují jak proti ukrajinské pěchotě, tak zejména proti jejich artilerii. I sami Ukrajinci přiznávají, že Rusové se v oblasti využívání bezpilotních prostředků od začátku plnohodnotné války na Ukrajině významně zlepšili.