KLDR uveřejnila video, ve kterém ukazuje simulaci útoku na americké letadlové lodě, Bílý dům a sídlo amerického Kongresu. Stalo se tak poté, co USA vyslaly do oblasti Korejského poloostrova část svého námořnictva.
Americký prezident Donald Trump v poslední době přitvrdil verbální projevy proti KLDR, posílil námořní přítomnost USA v oblasti Korejského poloostrova a vyhlásil, že hodlá severokorejského vůdce Kim Čong-una přimět, aby upustil od raketových a jaderných testů.
[ctete]120888[/ctete]
Washington podle prezidenta bude po jižním sousedovi KLDR požadovat uhrazení přibližně miliardy dolarů (25 miliard korun), což jsou náklady odhadované na rozmístění systému THAAD v zemi. Jihokorejské ministerstvo obrany dnes zareagovalo prohlášením, že se nic nemění na plánu, podle něhož „rozmístění, provoz a údržbu“ zařízení hradí USA. Ministerstvo uvedlo, že v dohodě uzavřené s vládou Trumpova předchůdce Baracka Obamy Soul nabízí poskytnout pro štít pozemky a infrastrukturu, nikoli náklady na jeho provoz.
Proti rozmístění systému, který má být odstrašujícím prostředkem vůči KLDR, protestovaly Čína a Rusko a nesouhlas dal najevo i favorit nadcházejících jihokorejských prezidentských voleb, vůdce liberální opozice Mun Če-in. Jeho mluvčí dnes prohlásil, že rozmísťování štítu by mělo být „okamžitě zastaveno“. „Otázku rozmístění štítu THAAD by měla řešit příští (jihokorejská) vláda,“ řekl Munův mluvčí Jon Kwan-sok. Prezidentské volby jsou v Jižní Koreji plánovány na 9. května.
Trump v rozhovoru ocenil přístup čínského prezidenta k řešení severokorejské otázky. „Věřím tomu, že se velmi snaží. Vím, že si přeje, aby byl schopen nějak to vyřešit. Zřejmě to ale není možné,“ řekl Trump.
Peking dal v posledních dnech najevo sílící kritiku na adresu Pchjongjangu a podle amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona Čína KLDR pohrozila, že za provedení jaderné zkoušky uvalí na severokorejský režim jednostranné sankce.
Čínský ministr zahraničí Wang I dnes varoval, že by situace na Korejském poloostrově mohla dále eskalovat či se vymknout kontrole. Mluvčí čínské diplomacie Lu Kchang uvedl, že Peking chce spolupracovat s USA na dosažení trvalého řešení severokorejské otázky.
Severní Korea provedla již pět jaderných testů a nesčetně raketových zkoušek; ta poslední se uskutečnila tento měsíc. Pchjongjang také opakovaně hrozí zničením Spojených států. „Vůle armády a lidu KLDR vybudovat socialistickou velmoc je neotřesitelná… a žádná síla nemůže zastavit jejich postup vpřed,“ napsala dnes severokorejská oficiální agentura KCNA.
O severokorejském jaderném a raketovém programu bude dnes jednat Rada bezpečnosti OSN, v plánu však není žádné hlasování o rezoluci či o nových sankcích.