VIDEO: Iniciativa Pod Svícnem / se souhlasem
Iniciativa Pod Svícnem tento týden zveřejnila video, které má za cíl upozornit na problematiku násilí v rodinách a ukázat, co dělat, pokud se dítě či dospělý s podobným jevem setká. Kampaň s názvem Z hrdinů superhrdiny byla financována prostřednictvím vlastních prostředků a crowdfundingu. Video už má přes 600 tisíc zhlédnutí.
„Z hrdinů superhrdiny – Díky, že vám nejsme jedno. V roce 2022 zemřely 4 děti v důsledku fyzického a sexualizovaného násilí. Cca 2500 dětí zažilo nějakou formu týraní. Nebagatelizujme, pomozme. Tak málo stačí,“ napsala iniciativa na sociální síti X. Její zakladatelka a poslankyně Barbora Urbanová (STAN) potom slíbila, že budou následovat doplňková videa edukačního rázu. Týkat se mají například toho, co dělat v případě podezření na domácí nebo sexuální násilí na dítěti nebo co dělat, pokud se cítím být potenciální obětí.
„Rozhodli jsme se mluvit prostřednictvím dětí k dětem. Za ambasadorku projektu jsme si zvolili Martinu Pártlovou. Hlavním motivem pro vznik této kampaně byl fakt, že už to, že si dítě řekne o pomoc, je hrdinský čin. Na projektu z odborného hlediska spolupracovali Lucie Hrdá, zakladatelka Bez trestu, a Pavel Houdek, spoluzakladatel Moderní sebeobrany,“ přiblížila iniciativa kampaň, která má především sdělit, že oběti na problém nejsou samy a že mohou požádat o pomoc.
Zároveň má kampaň ukázat, že mlčení okolí nikomu nepomůže. Pokud má někdo podezření, že jeho soused, známý nebo třeba rodinný příslušník je obětí domácího násilí, měl by na to upozornit.
V pátek potom druhá ze zakladatelek Michaela Studená oznámila, že video už na sociálních sítích vidělo přes 600 tisíc lidí. „Neskutečný, 600 000 zhlídnutí na instagramu a twitteru (nyní sociální síť X, pozn. red.). Stovky zpráv. Krásný reakce. Děkuju za každý sdílení, milý komentář, like. Nebereme to jako samozřejmost. Měli jsme strašný strach, protože je to i vaše kampaň. Pomohli jste. Za to vám jsem neskutečně vděčná. Díky, že vám nejsou jedno,“ napsala.
Na novou kampaň reagovala i řada českých politiků. „Nebát se říct si o pomoc je velké hrdinství. A nepřehlížet ty, kdo si o pomoc říkají, velký úkol pro nás pro všechny. Díky Pod Svícnem a dalším organizacím, které pracují s obětmi násilí, za to, co děláte,“ vzkázal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
„Pro mě osobně je myšlenka dětství bez násilí tak přirozená jako vzduch, který dýcháme. Týrání, ať už psychické, nebo sexualizované, do moderní společnosti nepatří. Nebuďme k němu lhostejní. Jsem proto rád za každou aktivitu, která proti násilí na dětech bojuje,“ uvedl náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
Už v červnu iniciativa Pod Svícnem na tiskové konferenci představila průzkum agentury Ipsos, podle kterého se celkem 22 procent lidí v Česku stalo obětí nějaké formy domácího násilí.
Zákon o domácím násilí je nyní připraven k předložení vládě. Po jednání k zákonu, které se konalo ve čtvrtek, to oznámila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Právě ta je spolu s premiérem Petrem Fialou (ODS) předkladatelkou.
Nový zákon o domácím násilí by měl obsahovat především jeho definici, která momentálně v občanském zákoníku není. Ta obsahuje mimo jiné i to, že pachatel a jeho oběť spolu nemusí sdílet společnou domácnost, můžou být například i bývalými partnery a násilí se může dít i „mimo dům“. Dále obsahuje i násilí psychické či ekonomické, nejen to fyzické. Řeší ale také dění při rozvodu – při vypořádání společného jmění manželů se například bude přihlížet k tomu, že se domácí násilí v rodině dělo, stejně tak při rozhodování o svěření do péče.
Přístup institucí k případům domácího násilí v současné době není jednotný a řešení závisí na jejich pracovnících. Jednotlivé profese spolu ne vždy komunikují. Služby navíc nejsou všude a všem dostupné. Překážkou jsou třeba stavební bariéry či chybějící tlumočení do znakového i cizího jazyka. Výzkumníci už dřív spočítali, že ČR ztrácí ročně kvůli domácímu násilí desítky miliard korun, a to na výdajích na nemocenské, zdravotní péči, policejní zásahy či justici.