VIDEO: SAAB / Boeing / se souhlasem | FOTO: Wikimedia Commons / USAF / Public Domain
Ukrajina má již brzy obdržet nové zbraně od americké firmy Boeing. Takzvané „ze země odpalované bomby s malým průměrem“ (GLSDB) mají dolet až 150 kilometrů a nálož o hmotnosti asi 100 kilogramů, navíc mají být neuvěřitelně přesné. Vyjdou také mnohem levněji než rakety, jako jsou například ATACMS. Mluvčí letectva Jurij Ihnat se nechal slyšet, že se na novou hračku všichni již velice těší.
Již tento týden možná na Ukrajinu dorazily první kusy amerických bomb GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb – tedy Bomba s malým průměrem odpalovaná ze země, pozn. red.). Jde o výsledek dřívější dohody uzavřené s americkými dodavateli, kteří zemi bránící se před ruskou agresí dodají v bojových podmínkách dosud nevyzkoušenou supermoderní munici. Teprve na Ukrajině pak má projít skutečnou zkouškou ohněm.
Podle prvotních zpráv mohli Ukrajinci obdržet první kusy těchto zbraní již ve středu, nicméně, jak uvádí tamní web Kanal 24, skutečné datum dodání je z bezpečnostních důvodů drženo v tajnosti. Mluvčí tamního letectva Ihnat si však pochvaloval, že nové bomby mají ohromnou výhodu v tom že je lze použít na značné vzdálenosti, což podle něj (bez ohledu na to, že je Ukrajinci mohou používat jen na svém území, pozn. red.) představuje „velké tučné plus“.
Podle Ihnata si každý na základě veřejně dostupných videí dokáže udělat představu o tom, co tato nová zbraň dokáže. „Všichni na světě určitě viděli ta videa a čekají, až je použije ukrajinská armáda,“ řekl na adresu nových zbraní. „Tyto bomby létají po balistické dráze. Doufejme, že je ruská protivzdušná obrana nedokáže zničit,“ dodal.
Systém vyvinutý americkou společností Boeing ve spolupráci se švédskou firmou Saab umožňuje zasahovat cíle ve vzdálenosti zhruba 150 kilometrů. Sestává z naváděné nálože o hmotnosti lehce přes 100 kilogramů, která je připevněná k raketovému motoru a vysílaná z pozemních odpalovačů, uvádí web Politico. Zbraň je navíc neuvěřitelně přesná. Výrobce uvádí rozptyl zásahu do jednoho metru. Velkou výhodou má být také její cena, která činí 40 tisíc dolarů. Cena raket ATACMS se pohybuje okolo milionu dolarů.
Jeden z nejmenovaných zdrojů citovaný zmíněným webem pak označil zbraň za významný nový nástroj pro Ukrajinu, která se aktuálně potýká s nedostatkem munice. „Dává jim to schopnost hlubších úderů, kterou neměli, doplňuje to jejich dalekonosný arzenál,“ uvedl americký činitel. „Je to jenom další šíp do jejich toulce, který jim umožní dělat víc,“ uvedl.
Rusko útočí na ukrajinské vojenské i civilní cíle často z velké vzdálenosti, a to širokou paletou zbraní, včetně klouzavých pum FAB o hmotnosti nálože až 500 kilogramů. Nicméně ty musí do poměrně velké výšky vynést jejich bombardéry, což někdy letadla může vystavit ukrajinské protivzdušné obraně. Bomby samy však zpravidla po uvolnění není snadné zastavit. Jejich přesnost ale zdaleka nedosahuje deklarovaných parametrů nové zbraně Ukrajinců.