Expremiér Andrej Babiš (ANO) si nedávno ve videu na sociální síti postěžoval na víčka u plastových lahví známého nápoje. Podle něj nejdou dobře sundat, při snaze napít se šéf hnutí ANO dokonce polil. Ve svém příspěvku se pak pustil do Evropské unie, podle směrnice totiž musí být víčka připevněna k hrdlu lahve. Nyní Babiš zveřejnil další video, ve kterém zkritizoval novináře a prohlásil, že nemá rád plasty. Zároveň se pochlubil tím, že umí pít z lahve.
„Minulý týden jsem točil video, kde jsem demonstroval, že z lahve Coca-Coly s novým víčkem se nedá pít. A co se stalo? No všichni hejtři začali útočit na Babiše. Že je vlastně pitomec, že neumí pít z lahve a že vlastně schválil tu směrnici. Ano, já se k té směrnici hlásím. Já nemám rád plasty,“ prohlásil expremiér Andrej Babiš v nejnovějším videu.
V předchozím příspěvku totiž šéf hnutí ANO kritizoval „koumáky z Evropské unie, kteří nám stále něco nařizují“. Připevněná víčka na hrdlech PET lahví totiž nařizuje směrnice 2019/904 o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí, kterou odhlasovaly státy Evropské unie v květnu roku 2019. V té době byl však premiérem Babiš, politiku pro hlasování v Evropské unii tak koordinoval právě on. Česká republika byla stejně jako skoro všechny ostatní státy pro, zdrželo se jen Maďarsko.
„My chceme mít dobré životní prostředí. Nemám rád plasty, ale přece o tom to nebylo. Takže všichni hejtři, ta expertka na všechno, ti probruselští pisálci, všichni říkali, že Babiš je vlastně pitomec,“ pokračoval v nejnovějším videu šéf hnutí ANO.
Podle svých slov chtěl Babiš ve svém předchozím videu pouze ukázat, že z lahve známého nápoje s novými víčky se nedá pít. Na jiných nápojích pak předváděl lepší řešení. „Otevřu Rajec, piju. Výborný. Toto je Francie. Otevřu, takhle to otočím, piju. Skvělý,“ komentoval svůj výkon poslanec. „No a co ta naše Coca-Cola? Otevřu, a co? A nic. Taky piju, akorát to škrábe,“ předváděl Babiš.
Následně šéf hnutí ANO citoval z článků, ve kterých si lidé stěžovali na nová víčka Coca-Coly. „No tak to jsou lidi, takže ti lidi říkají to stejný, co Babiš,“ řekl s tím, že v předchozím videu se pouze ptal na zkušenosti. „Ukázalo se, že lidi mají na to stejný názor. Takže moji hejtři, zkuste se zviditelňovat na někom jiném. Tohle se vám fakt nepovedlo,“ vzkázal závěrem expremiér.
Ambiciózní návrh Evropské komise, jak se vypořádat s odpadky tvořenými deseti nejčastějšími plastovými výrobky nacházenými v mořích a na evropských plážích, opuštěnými lovnými zařízeními a oxo-plasty počítá s různými opatřeními podle druhu výrobku a staví EU celosvětově do čela boje proti odpadkům v moři.
„Společnost v Evropě si čím dál naléhavěji uvědomuje, že musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom zastavili znečišťování moří a oceánů plasty. Evropská unie tuto jasnou výzvu svých občanů slyší a rozhodla se postavit se k ní čelem. Výsledkem jsou konkrétní opatření k omezení spotřeby jednorázových plastů. Nové předpisy, které dnes rada schválila, pomohou chránit životní prostředí i zdraví lidí a současně prosazovat udržitelnější způsoby produkce a spotřeby. Evropa nastavuje novou laťku vysoko, pro sebe i pro zbytek světa a my bychom na ni měli být pyšní,“ prohlásil po schválení směrnice Frans Timmermans, první místopředseda Evropské komise odpovědný za udržitelný rozvoj.
Předpisy, které v Bruselu schválila i vláda Andreje Babiše, zakazují určité plastové výrobky na jedno použití, k nimž na trhu existují alternativy, jako jsou například plastové vatové tyčinky, příbory, tácky a brčka. Kromě toho také nařizují, aby byla víčka navrhována tak, aby byla spojena s lahví, a dále, aby od roku 2025 PET lahve obsahovaly 25 procent recyklovaných plastů a od roku 2030 už 30 procent recyklovaných plastů.
Připevněná víčka k PET lahvím se v České republice měla objevit sice až v roce 2024, ale výrobci na směrnici Evropské unie začali reagovat s předstihem. Zákon byl se zpožděním schválen senátem a podepsán prezidentem na podzim loňského roku.