Odmítnutí nominace Babišovy poslankyně Heleny Válkové na funkci veřejné ochránkyně práv může Miloš Zeman ještě zkomplikovat. Potíž je v jeho nevěcném přístupu, který v podobné situaci s Válkovou vyjevil už před pěti lety, kdy dotyčná rezignovala na funkci ministryně spravedlnosti.
Oznámení Válkové, že nominaci odmítne, komentoval historik Petr Blažek poznámkou o tom, že „namístě je druhý její krok – rezignace na funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva.“ Momentálně bude nicméně úspěch, když „faktor Zeman“ nezabrání kroku prvnímu. Jak je totiž patrné ze zmíněného videa, Zeman rezignaci Válkové nesl s nelibostí:
„Podělala se,“ zhodnotil prezident reakci ministryně v rozhovoru se šéfem zahraničního odboru Hradu Hynkem Kmoníčkem. Poukázal přitom na svou vlastní situaci a údajnou promarněnou možnost předvést váhu své funkce.
Válková odmítnutí nominace avizovala na ČT v pořadu Události, komentáře po klíčovém rozhovoru s Jiřím Gruntorádem. Ten se napřed ohradil proti výmluvě Válkové, že „nebyla hrdinkou“ jako on, disident. „Já nejsem hrdina, já se jen snažil zachovat si svoji morální důstojnost,“ namítl Válkové na její zdánlivě sebekritickou poznámku. Stejným matením pojmů si pomáhá i její šéf Andrej Babiš kdykoliv potřebuje vysvětlit svou spolupráci s StB.
Válková se posléze neúspěšně pokoušela bagatelizovat svou spolupráci s justičním vrahem Urválkem, od něhož si nechávala vpisovat věty do svých prací, které mu také předkládala ke schválení, jak sama popsala. O další manipulaci se pokusila na závěr, když svou nezpůsobilost pro funkci ombudsmana účelově vyvozovala ze svého členství v komunistické straně. I to Gruntorád obratem uvedl na pravou míru. „Znal jsem komunisty, kteří se chovali slušně, vy jste se slušně nechovala,“ vracel Válkovou k podstatě problému, když jí vyčetl, že ve svých odborných článcích o ochranném dohledu opomíjela práva recidivistů, které příslušníci komunistické policie mnohdy samoúčelnými nočními kontrolami opakovaně doma budili spolu s jejich rodinou.