Manželky a matky jakutských mobilizovaných mužů apelovaly na úřady, aby jejich muže přivezly domů. Stěžovaly si, že bez mužů je to v podmínkách severu, zejména v zimě, velmi těžké. Úředníci je vyzvali, aby neklesaly na mysli, a informovali je, že sena a siláže je připraveno dost. Nyní je k dispozici i dostatek ledu. Zprávu přinesl kanál NeMoskva na Telegramu.
Na rozdávání „pitného ledu“ rodinám účastníků „speciální operace“ se podíleli sami jakutští činovníci. Hlava Jakutska Jevgenij Grigorjev se sběru ledu osobně zúčastnil. Poté předal ledové bloky osmi rodinám a jeho PR pracovníci o tom natočili celé video.
VIDEO: Úřady Jakutské republiky, Ruská federace.
„Dodání říčního ledu je jednou z častých žádostí, které v tomto období vznášejí manželky a matky účastníků speciální vojenské operace žijících v soukromém sektoru,“ napsal k tomu Grigorjev.
Soukromým sektorem se myslí nevyhovující bydlení. V podmínkách Jakutska nemá mnoho domácností k dispozici vodu na pití a další potřeby. Někteří lidé mají na svých dvorech ledárny, kde se dají skladovat bloky do příští zimy.
Dříve led pro rodiny účastníků války obstarávala také místní „Rada otců“. Starali se o to také pracovníci záchranné služby. Podle kanálu NeMoskva úřady organizují i řezání a dodávku palivového dřeva a rozdávají balíčky se zeleninou, někdy i shnilou, a nazývají to „komplexní pomocí rodinám vojáků“.
Událost vyvolala na sociálních sítích posměch.
„Jakutsko. Rodiny těch zm*dů, kteří šli zabíjet Ukrajince, dostávají led, protože v zimě nemají přístup k pitné vodě. Kdo na vás zaútočil, vy zm*di? Nemáte ani zas*anou vodu, a vy se ku*va budete bít? Zku*vení zm*di,“ komentuje to jeden uživatel. Další varuje, že by mohlo přijít NATO a obyvatelstvu led sebrat.
Sociální podmínky v odlehlých oblastech Ruské federace jsou značně obtížné a to vzdor tomu, že se často jedná o republiky, z jejichž přírodních zdrojů celý stát žije. Komentoval to například ruský novinář v exilu Alexandr Něvzorov.
„Poté, co kdysi Moskva vyvraždila a postřílela polovinu původního jakutského obyvatelstva, ‚rozrostla se‘ o jakutskou půdu. V jednadvacátém století ročně vykutá z jakutského podloží 40 milionů karátů diamantů (25 procent světové produkce, 97 procent ruské produkce). Ruská federace pak velkoryse přiděluje Jakutsku další prostředky na nákup… býků. (200 dolarů za kus),“ píše Něvzorov na telegramu.
Bez býků se neobejdete, vysvětluje Něvzorov. Tato zvířata totiž pomáhají dodávat do domácností ledovou tříšť a suť. Tamní lidé pak led rozbíjejí, drtí a z drti získávají vodu na pití a mytí. Samotné kusy ledu se sekají z rybníků, řek a nádrží. „Není tu vodovod, kanalizace, topí se dřevem, obyvatelstvo je úspěšně zapojeno a ničeno ve ‚speciální vojenské operaci‘.“