V sobotu kolem půl třetí odpoledne bylo na pražském Žižkově rušno. Stovky lidí přišly podpořit Autonomní sociální centrum Klinika, které se 6. února stalo terčem žhářského útoku a kterému již za 3 dny hrozí zánik. Právě proto včera prošlo Žižkovem několik stovek lidí, aby solidárním pochodem od sídla Kliniky v Jeseniově ulici kolem žižkovské radnice až na náměstí Jiřího z Poděbrad podpořili další fungování centra. Pochod, který doprovázela dvě auta s reproduktory, byl plánován jako karnevalový, řada účastníků si proto vyrobila masky. Součástí akce bylo akustické vystoupení a proslovy jak na zahradě Kliniky, tak před radnicí. Podívejte se na videa i fotogalerii z akce samotné:
Krátký rozhovor s aktivistkou Terezou z Kliniky:
Video ze začátku pochodu:
Fotogalerie z akce:
Případ „Klinika“
Squatteři bývalou polikliniku obsadili v prosinci 2014. Státem vlastněný opuštěný objekt, který obývali bezdomovci a narkomani, squatteři uklidili a několik dní v něm provozovali sociální centrum. Následně je vyvedla policie. Na podporu iniciativy se již tehdy opakovaně sešly stovky lidí. Správcovský úřad s povolením vlády poté budovu nabídl aktivistům k bezplatné výpůjčce. Ti v objektu za rok stačili vytvořit několik dílen, takzvaný MamaTata klub pro rodiče s dětmi nebo freeshop (obchod bez peněz). Pořádali zde bezplatné jazykové kurzy, divadelní i filmová představení, koncerty i workshopy. Dnes Klinika otevírá sociální prádelnu pro lidi bez domova. Aktivisté si zakládají na fungování „zdola“, od státu proto za rok fungování nepřijali ani korunu, jak uvádějí ve své výroční zprávě. Problémy však měli aktivisté s některými sousedy, jimž vadil hluk nebo pořádání táboráků na zahradě centra. Jak pro Svobodné fórum řekla zaměstnankyně blízké restaurace, potíže byly hlavně v létě. „V zimě o nich ani nevíme,“ uvedla servírka, která nechtěla být jmenována. Aktivisté sami stížnosti uznávají a dle svých slov se je snaží řešit. „Když sousedům vadily ozvučené přednášky na zahradě, zrušili jsme je. Omezili jsme také táboráky, chceme se se sousedy domluvit. Uspořádali jsme i sousedský piknik na zahradě,“ uvedl Tadeáš Polák.
Stavební úřad Prahy 3 před několika týdny upozornil majetkový úřad, že stavba byla zkoulaudována jako plicní zdravotnické zařízení a jiné využití je tudíž nelegální. Autonomní sociální centrum Klinika musí objekt opustit do 2. března. Majetkový úřad nyní nemovitost „urychleně“ nabídne jiné státní instituci, a pokud žádná neprojeví zájem, vyhlásí výběrové řízení na prodej objektu. O budovu měla původně zájem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), její mluvčí Radka Sandorová ale ČTK řekla, že inspekce od záměru upustila.
Tento týden vyjádřila podporu centru Klinika také asi třicítka spisovatelů. Ve společném prohlášení uvedli, že nerozumí neochotě úřadů umožnit další fungování Kliniky, která se podle nich za jediný rok dokázala stát sociálním i kulturním centrem. Podporu má Klinika i od 27 neziskových organizací nejen ze sociální oblasti, i podle jejich společného prohlášení má centrum smysl a blahodárný vliv na rozvoj občanské společnosti.