Miroslav Trávníček před lety založil společnost Trávníček-Svitavy, s. r. o. Firma prosperovala a obchodní příležitosti rostly, dokud se podnikatel nerozhodl rozšířit své působení také o řepkový olej. V únoru 2016 dorazila kontrola a v červenci pak také zajišťovací příkazy od finanční správy. A s nimi policie.
Stalo se zdánlivě neuvěřitelné – Miroslav Trávníček byl obviněn z toho, že je součástí řetězce firem, které páchají karuselové podvody. V den, kdy dorazily první zajišťovací příkazy, pro něj přišla policie. Podnikatel strávil ve vazbě osm měsíců.
Firma Trávníček-Svitavy, s. r. o., měla jediného jednatele – Miroslava Trávníčka. Celé měsíce tak trvalo, než byl někdo schopen dále jednat s obchodními partnery nebo vůbec přebírat poštu. Jednatelkou se později stala Trávníčkova dcera Michaela Valentová, doposud však mají ve společnosti zablokované účty, podnikání stojí a Miroslav Trávníček se bude bránit u soudu.
Zajišťovací příkazy se nejvíce dostaly do povědomí díky nahrávce Skupiny Šuman, na níž tehdejší ministr financí Andrej Babiš říká, že “naši na ně klekli” – na firmu, která překážela holdingu Agrofert. Trávníček-Svitavy, s. r. o., je v tomto ohledu ještě dál – v oblasti obchodu s řepkovým olejem je přímou konkurencí.
Policie argumentuje například tím, že podnikatel “měl vědět”, jaké obchodní partnery má. To je ostatně stejná argumentace jako u FAU Přerov, na což upozornily Babišovy Lidové noviny. Ohlídat ale všechny subjekty řetězce je pro firmu takřka nemožné.
Jak efektivně vybírat daně
V roce 2016 vzrostl počet zajišťovacích příkazů na 1605. Pro srovnání: V roce 2013 jich bylo 467, v roce 2009 jen 81. Poslanec TOP 09 Martin Plíšek upozorňuje, že se jedná o legální nástroj, který je využíván i ve státech na západ od nás, není ale možné, aby byl využíván jako způsob, jak zlikvidovat jakoukoli firmu.
K odvolání šéfa finanční správy Martina Janečka vyzývali politici napříč stranami – za připomenutí stojí například slova ministra zahraničí z ČSSD Lubomíra Zaorálka, který praktiky úřadu, který evidentně likviduje konkurenty šéfa hnutí ANO, označil za “Palermo, jaké jsme tady ještě neměli”.
Janeček jakékoli problémy popírá a odstoupit nechce. „To, že finanční správa někoho na objednávku likviduje, zásadně odmítám, funguje podle své dosavadní letité praxe a nic se v tomto směru nezměnilo,“ řekl pro Radiožurnál.
Deník FORUM 24 hovořil také s daňovou poradkyní Klárou Němcovou, která se zajišťovacími příkazy zabývá. Upozornila na zajímavou věc – pokud se stát chlubí efektivním výběrem daní, je to proto, že se mu daří tímto způsobem zlikvidovat velké množství firem a prodat jejich majetek. “Jednoho dne bude jiná vláda tyhle peníze vracet. Teď ale mohou tvrdit, že se daří vybírat daně,” říká Němcová a upozorňuje, že pokud bude praxe pokračovat, hrozí České republice i mezinárodní arbitráže.
Počet zajišťovacích příkazů roste. Setkali jste se s takovouto situací? Znáte firmu, která skončila z podobných důvodů? Napište nám na [email protected].
O bezpráví, které na lidech páchá stát, píšeme i v novém magazínu Revue FORUM, který vychází 18. řína. Přispějte prosím na jeho provoz na Hithit.cz! Děkujeme.