Prezidentu Miloši Zemanovi byla zavedena dlouhodobá výživa do dutiny břišní. Podle několika zdrojů deníku FORUM 24 se tak stalo ve středu 20. října 2021 v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze. Díky tomu se jeho zdravotní stav nepatrně zlepšil, jak nemocnice později zveřejnila. Prezidentovi do břicha lékaři zavedli sondu (tzv. PEG), kterou je vyživován. Potravu jiným způsobem není schopný přijmout. Zdroje blízké Pražskému hradu také potvrdily, že v léčbě prezidenta je využíván přístroj Prometheus, který zastává funkci jater. U Zemana před převozem do nemocnice nastalo také alkoholové delirium.
Toxické látky, které prezidentova játra nebyla schopna filtrovat, se hromadily v mozku, což způsobilo nevratné změny v jeho chování. Před zatím posledním převozem do nemocnice, ke kterému došlo 10. října, tedy den po parlamentních volbách, byl podle zdrojů deníku FORUM 24 obeznámených s prezidentovým onemocněním Zeman v deliriu. To nastává u osob závislých na alkoholu při jeho náhlém přerušení užívání.
„Vidím pavouky, jak lezou po stěně a jak jim padají nohy. Vidíte to taky?“ řekl v jednu chvíli prezident Miloš Zeman, když byl právě v alkoholovém deliriu. Tato příhoda se podle zdrojů deníku FORUM 24 odehrála v zámku v Lánech. Bylo to krátce předtím, než v neděli 10. října 2021 Zeman zkolaboval a byl převezen speciální sanitkou do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze.
Zeman navíc přestává poznávat lidi a nedokáže dostatečně vnímat současnou politickou situaci. Podle osob důkladně obeznámených se zdravím prezidenta je čím dál těžší Zemana uvést do obrazu společenského dění. To dokazuje i návštěva maďarského premiéra Viktora Orbána, který do Česka zavítal koncem září a se Zemanem se sešel. „Když kupříkladu u něj byl Viktor Orbán, oslovoval ho Andreji a začal na něj mluvit rusky,“ napsal 17. října server Seznam Zprávy.
Toto vše vedlo k tomu, že Ústřední vojenská nemocnice napsala předsedovi senátu Miloši Vystrčilovi, že Zeman není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti a dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu je krajně nejistá.
Miloš Zeman nyní žije pravděpodobně jen díky podpůrným přístrojům a velmi kvalitní a nadstandardní lékařské péči. Rodina ani Kancelář prezidenta republiky doposud nezveřejnily jeho diagnózu, ale vše nasvědčuje tomu, že nejvážnějším problémem, který ho momentálně ohrožuje, je selhávání jater. Podle dřívějších zjištění serveru iRozhlas.cz, Deníku N a Seznam Zpráv se jedná především o cirhózu jater. Podle lékařů je to důsledkem dlouholeté špatné životosprávy a velké míry konzumace alkoholu, před níž lékaři hlavu státu několikrát varovali. Podle zjištění FORUM 24 napojili prezidenta lékaři v pražské ÚVN na přístroj jménem Prometheus, který odstraňuje nahromaděné toxické látky z krevní plazmy. Jde o krátkodobé řešení, které nejčastěji bývá využíváno před transplantací.
Prezidentův kolaps
Zeman měl zdravotní komplikace, které ho upoutaly na lůžko v zámku v Lánech, po celý týden, v němž se konaly volby do poslanecké sněmovny. Ale do nemocnice odmítal jít. Až v neděli 10. října, den po volbách, zkolaboval. Bylo to – shodou náhod – asi hodinu předtím, než měl do Lán přijet předem ohlášený premiér Andrej Babiš. Podle zdrojů obeznámených se situací nezavolal záchranku, jak se později spekulovalo, Andrej Babiš, nýbrž prezidentův personál. „Když Babiš přijel, tak skutečně Zemana viděl. Byl do jeho místnosti vpuštěn, ale žádnou smysluplnou debatu s ním nemohl vést, protože Zeman už nebyl schopný souvislé konverzace,“ řekl redakci jeden ze zdrojů pod příslibem anonymity. Následně Babiš pochopil, že situace je bezvýchodná, a rozhodl se po necelé tři čtvrtě hodině odjet a přenechat Zemana v péči lékařů.
Podle zdrojů deníku FORUM 24 po nedělním převozu do ÚVN v pražských Střešovicích uvedli lékaři Miloše Zemana do umělého spánku. Jak dlouho to trvalo, je nejisté. Každopádně po jedenácti dnech hospitalizace se lékaři rozhodli, že prezident podstoupí perkutánní endoskopickou gastrostomii (PEG), díky které je prezident i nadále vyživován. Endoskopicky založený umělý vstup do žaludku ústí jedním koncem na kůži břicha, druhým je umístěn do žaludku. PEG je podle informací lékařů řešením pro pacienty, kteří přijímají stravu ústy buď omezeně, nebo vůbec.
Podle slov senátorky Miroslavy Němcové (ODS) chtělo prezidentovo okolí držet veřejnost zmanipulovanou, neinformovanou a oblbovanou, že je prezident v naprostém pořádku. „Myslím si, že nás z této hry vysvobodil senát jako celek a stejně tak Ústřední vojenská nemocnice. První je to, že senát trval na odpovědích od hradní kanceláře. Poté, co je nedostal, se obrátil na ÚVN, která by možná bez tohoto impulzu asi nezareagovala,“ řekla serveru FORUM 24 už dříve Němcová.
Úřad nezvládne
Miloše Zemana navštívil v nemocnici minulý týden bývalý prezident Václav Klaus, který ho chtěl údajně povzbudit. „Je to výraz mé loajality vůči někomu, koho znám půl století a kdo mi dnes připadá naprosto osamocený,“ napsal Klaus Blesku. „Po pány Vystrčily a Fischery vytvořené atmosféře v naší zemi jsem vůbec neočekával, že je prezident schopen vést se mnou dlouhých padesát minut normální konverzaci,“ uvedl Klaus. Působilo to, jako by dával najevo, že Zeman je v kondici.
„Klaus chtěl tímto informovat, že Zeman svůj stav zvládá a je na dobré cestě. To bohužel není pravda,“ okomentoval návštěvu zdroj obeznámený se zdravotním stavem prezidenta. „I kdyby prezidentovi bylo sebelíp, tak úřad už nezvládne,“ dodal.