Cítíte se po náročném pracovním týdnu unavení a nedospalí? Pak by možná stálo za úvahu dohnat spánkový deficit o víkendu. Nová vědecká studie dokonce naznačuje, že to může výrazně pomoci vašemu srdci.
Autoři výzkumu použili data 90 903 účastníků britské studie Biobank, která se zaměřovala na zdravotní výsledky více než 500 000 lidí ve Velké Británii ve věku od 40 do 69 let. Údaje o množství spánku účastníků byly měřeny pomocí hodinek monitorujících jejich aktivitu.
Účastníci byli rozděleni do čtyř skupin od lidí, co kompenzovali svůj spánek o víkendu nejméně, až po osoby, které si spánkový deficit nahrazovaly o víkendu nejvíce. Po čtrnáctiletém sledování prý vědci zjistili, že skupina s největším víkendovým kompenzačním spánkem má o 19 procent nižší pravděpodobnost rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou například srdeční selhání, fibrilace síní či mrtvice.
„Výsledky jsou prokazatelnější hlavně u jednotlivců, kteří pravidelně zažívají neadekvátní spánek ve všední dny,“ řekl podle CNN spoluautor výzkumu Yanjun Song ze Státní klíčové laboratoře infekčních chorob Národního centra pro kardiovaskulární choroby v nemocnici Fuwai v Pekingu.
„I když má studie omezení, jako je zaměření výhradně na populaci Spojeného království, její zjištění podtrhují negativní dopad chronického nedostatku spánku na kardiovaskulární zdraví. Nedostatek spánku může vést k mnoha srdečním problémům včetně vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu, srdečního infarktu, obezity, cukrovky a mrtvice,“ řekla pro CNN doktorka Nieca Goldbergová, která je ředitelkou Atria New York City a klinickou docentkou lékařství na Grossman School of Medicine v New Yorku.
Dále pak dodala, že pro podporu našeho srdce je ideální dopřát si alespoň sedm hodin spánku každou noc a snažit se udržovat konzistentní spánkový vzorec, což znamená chodit spát a probouzet se přibližně ve stejnou dobu.