Regulace cen benzínu a nafty není pro Maďarsko požehnáním, ale velkou katastrofou, která nakonec může skončit hodně špatně. Vláda Viktora Orbána sice nařídila maximální ceny pohonných hmot, ale problémy přenesla na prodejce. Přikázala prodávat benzín a naftu vybraným zákazníkům za regulovanou cenu 480 forintů (cca 30 Kč) za litr, když nákupní cena pro menší majitele čerpacích stanic činí asi 700 forintů (cca 42 Kč) za litr a vláda jim přitom hradí pouze 20 forintů za litr. Logicky tak především malí podnikatelé hrozí tím, že zavřou své benzínky, protože se jim nevyplatí prodávat pohonné hmoty za takových nevýhodných podmínek.
Renomovaný ekonom Petr Bartoň už dříve v rozhovoru pro deník FORUM 24 uvedl, že zastropování cen u různých komodit je možné, ovšem za předpokladu, že bude jasně stanoveno, kdo zaplatí rozdíl mezi regulovanou a tržní cenou. To je důležité. Maďarské řešení, kdy Orbán jako typický populista přenesl problém na vlastníky čerpacích stanic, je cestou do pekel. Odborníci předpovídají, že v Maďarsku se může z toho důvodu brzy vyskytnout chronicky nedostatek pohonných hmot. Navíc už více než 200 vlastníků čerpacích stanic podalo kvůli pro ně nevýhodné regulaci žalobu na maďarský stát.
Je tu ještě jeden velký problém. V Maďarsku jsou pohonné hmoty levné jen pro někoho, pro vlastníky soukromých automobilů, taxikáře a farmáře se zemědělskými stroji. Ostatní včetně firem musí platit tržní cenu. Tu musí hradit rovněž cizinci, aby se zabránilo palivové turistice. Tady ovšem dochází k porušení práva Evropské unie, které dvojí ceny zakazuje. Možná bychom mohli jednat recipročně a pro Maďary stanovit pro změnu vyšší ceny, třeba 60 korun za litr nafty a benzínu.
Takové zastropování cen je ovšem v podstatě nebezpečný nápad ohrožující tržní ekonomiku. Co kdyby se v tomhle trendu pokračovalo? Co takhle nařídit hospodským, aby polední meníčka prodávali maximálně za sedmdesát korun? Přednost před ziskem odporných kapitalistických „šizunků“ přece musí mít jídlo pro pracující za přiměřenou cenu.
Ano, energetickou krizi zaviněnou z velké části válečným zločincem Putinem je třeba řešit. Ovšem musí se tak dít rozumnými cestami, ne tak, že problém přehodím na někoho jiného, jako to udělali orbánovci. Výsledkem takového způsobu zastropování cen bude jen nedostatek příslušného zboží na trhu.