Ještě před pár lety byli nejpopulárnějšími policisty v České republice Columbo, Kojak a strážci zákona od Belmonda. Pak se ovšem zjevil Robert Šlachta. Český „superpolicajt“, který nechal zapomenout na hrdiny z televizních obrazovek a stříbrného plátna. Stejně jako někdejším chlapeckým vzorům se však bývalému šéfovi ÚOOZ nedá upřít zejména jedna dovednost. Šlachta dbá především na to, jak jeho práce vypadá na kameře a jaký vliv mu z toho posléze pramení.
Je však velmi důležité, řečeno filmařskou terminologií, podívat se na plac. Tam totiž celá situace tak romanticky nevypadá. Šlachta se svými muži si potrpí na efekt, to se musí uznat. Pompézní zatčení před televizními kamerami. Pouta, zbraně, zakuklení policisté a po zásluze potrestaný zloduch. Scénář osvědčený a u lidí oblíbený. Problém je v tom, že ne vždy je onen padouch vedený v řetězech skutečně tak nebezpečný, což se ukázalo například v kauze Nagyová. Ta se stala jedním z výstavních příkladů Šlachtovy práce. Když „kabelkový případ“ pomohl k pádu vlády, plácali se všichni zúčastnění po zádech, jak zatočili s korupcí u nás. Dnes, kdy soud vydává jeden omilostňující rozsudek za druhým, by se měli Šlachta, Ištvan a další stydět a hlavně, přijmout odpovědnost.
Proč je tedy v očích Andreje Babiše Šlachta stále bezkonkurenčně nejlepším policistou, kterého nemůže nikdo korumpovat a ministr financí je kvůli němu ochoten naoko obětovat svou pozici ve vládě? I když se zdá jasné, že Babiš opět lže a nad odchodem z koalice uvažoval maximálně v marketingové rovině, nechat se vyprovokovat do největší krize současné koalice, muselo mít podstatný důvod. A tím rozhodně nebude Šlachtovo spravedlivé srdce nebo jeho láska k dobru. Jak sám Babiš přiznal, zná elitního policistu pouze z článků svého nově nejoblíbenějšího časopisu Respekt.
Věřit se tomu nedá, ale to vicepremiéra nikdy netrápilo. Pro něj je lež, stejně jako manipulace, přirozeností. Za obdivem ke Šlachtovi tak určitě nebude pár případů, které bývalý šéf Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu, prohnal médii a tak ze sebe udělal policajta onoho belmondovského střihu. V souvislosti s tímto slavným francouzským hercem a parafrázujíce jeho film Policajt nebo rošťák, je třeba se ptát, zda v sobě nemá Šlachta kromě sklonů strážit pořádek i dost záporných vlastností. Díky nim se totiž zcela zjevně může líbit právě Babišovi, který potřebuje mít přehled, co se v policii děje a hlavně pohlídat si případné vyšetřování svých firem.
Boj o Šlachtu stále není dobojován a je vidět, že problém s poskytováním informací všem stranám zřejmě nebude bývalému policistovi úplně cizí. Jen si musí ujasnit, že Parlamentní bezpečnostní výbor nebo Bezpečnostní rada státu nejsou to samé jako Andrej Babiš. Je sice vicepremiérem a ministrem financí, ale jak dokazuje dennodenně, je především miliardářem, který rád rozmnožuje svůj majetek a moc. A to jde s potřebnými informacemi daleko jednodušeji.