Zdálo se, že zákon o elektronické evidenci tržeb spojí síly dvou demokratických opozičních stran, ale v současnosti se naopak stal důvodem jejich sporu. Miroslav Kalousek se ve snaze oddálit účinnost tohoto šmírovacího nástroje ministra financí, znelíbil vedení ODS. Ostrá slova teď tedy létají mezi stranami, které mají evidentně stejný cíl, jen cestu k němu si vybraly rozdílnou.
Kalouskův návrh, podle něhož by EET začala platit až od roku 2019, mnohé překvapil. TOP 09 totiž od prvopočátku tvorby zákona, který Andreji Babišovi postupně poskytne informace o všech podnikatelích, byla jasně proti. Najednou však strana bývalého ministra financí primárně netrvá na úplném zrušení evidence, ale pouze na odsunutí jejího startu. Tento návrh rozčílil 1.místopředsedkyni občanských demokratů Alexandru Udženiju natolik, že na sociální síti obvinila Kalouska, že se snaží nahrát Babišovi.
Reakce předsedy TOP 09 přišla obratem. Kalousek se mírným tónem snažil vysvětlit, že si uvědomuje nemožnost zrušení celé EET při současných poměrech ve sněmovně, a proto se snaží účinnost zákona alespoň posunout. Spor se rozběhl a opoziční strany v něm překvapivě stojí proti sobě a ne, jak je potřeba, pospolu proti nesmyslnému zákonu a dalším snahám Babiše o získání kontroly nad vším a všemi.
Napjatá situace mezi ODS a TOP 09 vypovídá o jedné zásadní věci. Opoziční strany sice mají společné nepřátele, jimiž jsou všichni, kteří se snaží odstranit demokracii z naší politiky a potažmo i běžného života občanů, ale spolupráce lehce skřípe. Je jasné, že o zahraniční politice, konkrétně například o fungování České republiky v Evropské unii, nebude panovat stoprocentní shoda, ale některá témata by Kalouskovu a Fialovu stranu rozdělovat neměla.
Jedním z nich je jednoznačně právě elektronická evidence tržeb, tedy nástroj, který přivede na mizinu velké množství malých a drobných živnostníků. V zájmu ODS i TOP 09 je, minimálně podle vyjádření jejich představitelů, především ochrana demokracie a s tou nezbytně souvisí i svoboda podnikání. Tu se však Babiš pomocí EET snaží zadupat do země. A to je nejvarovnější signál, který má oběma opozičním stranám velet ke spojení a udržení současného stavu.
Je možné, že se ve vypjaté předvolební atmosféře jedná pouze o dočasné neporozumění, prezentované pomocí ostřejších výrazů. Důležité ovšem je, aby se z tohoto incidentu nestalo pravidlo a vzájemné hašteření se nepřeneslo třeba i do poslanecké sněmovny. Tam bude ještě mnohokrát potřeba, aby se TOP 09 a ODS dokázaly dohodnout a pokusily se zastavit řádění Andreje Babiše.