Poslední debata amerických prezidentských kandidátů ukázala, že se můžeme se Spojenými státy zdatně měřit. Minimálně na úrovni vystupování politických špiček vůči občanům. Donald Trump jakoby opisoval svá prohlášení od našeho ministra financí a Hillary Clintonová se bije o sociální jistoty lidu podobně jako český premiér. Kromě slov by se však našly i další prvky, spojující naše a zámořské politiky.
„Mám úspěšnou společnost, a pokud by se stát vedl jako tato má společnost, bude se každý mít dobře,“ prohlásil dnes nad ránem Donald Trump v poslední televizní předvolební debatě s Hillary Clintonovou. Kdo poslouchal slova kontroverzního miliardáře, musel si ihned vzpomenout na tezi o fungování státu, jako firmy. A to měla být pouhá třešnička na dortu ve srovnání Trumpa s českým oligarchou a vicepremiérem. Došlo totiž i na brekot, který republikánský kandidát spustil, když došlo na údajnou mediální kampaň proti jeho osobě.
Zbytek vystoupení byl také jako z pera Babišova realizačního a PR týmu, takže veškerá diskutovaná témata byla Trumpem brána jako útok na to „co bylo“ a „jak to udělali špatně“. Převedeno do našeho prostředí by se dala show agresivního podnikatele pochopit jako „za všechno může Kalousek“, kde se pouze jméno předsedy TOP 09 vymění za Clintonovou. Další podobnosti s Babišem se dají brát jako čistě náhodné. A to ať už jde o nestabilní názor Trumpa na imigrační politiku, nebo vychloubání se podnikatelskými úspěchy, které údajně bez jakéhokoliv problému dokáže převést do svého politického angažmá.
Donald Trump má ale na rozdíl od Babiše ještě jeden rozměr. Dalo by se řící Zemanovský. Stejně jako prezident České republiky totiž zbožně sleduje vládnutí Vladimira Putina a společně s Bašárem Asadem je pro něj vzorem politika, který dokázal přechytračit americkou vládu v čele s Barackem Obamou. Jak podotkla Clintonová, jedná se spíše než o kvalitního možného prezidenta USA, o jakousi loutku v rukách ruského diktátora. Pokud by tak mluvila o Zemanovi, nedalo by se, než souhlasit.
Jinak ovšem bylo vystoupení Hillary Clintonové nevýrazné a na prezidentské kandidátce bylo vidět, že už se těší, až bude kampaň u konce. Obhajoba politiky Baracka Obamy, spojená s výroky o nutnosti podpory vzdělávání, střední vrstvy a ekonomickém růstu, daly vzpomenout na českého premiéra. Bývalá ministryně zahraničí USA se totiž také tváří, že by nejraději rozdala lidem vše a tím cílí na sociálně slabší voliče. Oproti Sobotkovi má však výraz ve tváři a dokáže zvýšit hlas, takže její vystoupení nepůsobí jako relaxační CD, které má za úkol vás uspat. Je tu ale ještě podobnost mezi Clintonovou a Sobotkou. Jsou to uniklé e-maily. Oba politici totiž jaksi nepochopili, že služební elektronická pošta není totožná s tou soukromou a je nutné rozlišovat, jak kterou schránku používat. Třeba si na tyto průšvihy jednou oba zavzpomínají z pozice předsedy české vlády a prezidentky USA.
Zvolit vítěze debaty je složité, obzvlášť z pozice nezúčastněného pozorovatele. Je však zajímavé si uvědomit, že moderní politici po celém světě jsou jakýmsi produktem, u kterého záleží jen na tom, kterou šablonu si vybrali pro svou budoucnost. V Americe tak proti sobě stojí populistický, arogantní, egoistický, xenofobní a šovinistický velkopodnikatel a feministická, homosexuály podporující a politikou protřelá paní. U nás by jednoznačně vyhrál Trump, jelikož zdejší voliči v současnosti uznávají pozici síly. Jak to dopadne ve Spojených státech se dozvíme na začátku listopadu.