
Andrej Babiš FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Současná situace v policejních kruzích by se po prostudování novinových titulků mohla nazvat po francouzském filmu – Prohnilí proti prohnilým. Na jedné straně Robert Šlachta zřejmě vynášel informace o vyšetřování ÚOOZ přímo Andreji Babišovi a na straně druhé padlo obvinění vůči policejnímu prezidentovi Tuhému, že za úniky informací stojí on. Nad celou situací se snaží převzít kontrolu ministr financí, jenž by rád z celého rozruchu vyšel jako vítěz. Jako majitel policie. Do karet mu ovšem rázně sáhl Milan Chovanec a pro Babiše už rozehraná partie zdaleka není předem vyhraná.
Naopak se zdá, že Babiš vyhrocenou situaci absolutně nezvládá. Dostal se do pozice, kterou nezná. Není zvyklý, že všechno nejde přesně podle jeho plánu. Odmlouvání nesnáší a své si prosadí vždy. Teď má ale proti sobě silnější soupeře, než čekal. Milan Chovanec dlouho působil jako „klidná síla“, ale když přišel ten nejsprávnější čas, naštval se. Ukázal, kdo je ministr vnitra a kdo rozhoduje o policii. Ve výborné shodě s policejním prezidentem Tuhým udrželi nezávislost policie. Jak Chovanec výstižně řekl: Nestala se divizí Agrofertu.
Babišova reakce sice zatím nepřišla v celé své síle, ale je vidět, že se postupně chystá. Zatím to vypadá, že než se vicepremiér připraví na boj s Chovancem, je pozornost směřována na policejního prezidenta. Nejdříve Tuhého vyslýchali olomoučtí vrchní žalobci, nyní si Šlachtův kolega z Ostravy Komárek vzpomněl, že současný šéf policistů je tím, kdo umožňuje únik informací z otevřených spisů.
Hysterie, která provází celou plánovanou reorganizaci policie a kauzu, jež se dá nazvat „bojem o superpolicajta“, dolehla především na Andreje Babiše. Je to logické, jelikož on hraje o nejvíc. Možná o víc, než si kdo dokáže představit. Nikdy šéf státní kasy za nikoho nebojoval tolik jako za Roberta Šlachtu. A nikdo už nemůže věřit tomu, že je to kvůli jeho detektivně-vyšetřovatelským schopnostem. Bývalý šéf ÚOOZ evidentně umí i další věci, které se náramně hodí právě Babišovi.
Možná právě po trase Šlachta-Babiš přišla k uším ministra financí informace o vyšetřování Škody Transportation nebo naopak uspokojivá zpráva o tom, že se není třeba obávat jakéhokoliv vyšetřování Agrofertu. Je to spekulace, ale úplně pohádkově nezní. Kauza Agrotec, kterou ÚOOZ vyšetřoval, je zkrátka jen výjimkou z pravidla, takzvaně aby se neřeklo. Za tyto informace by si bývalý šéf protimafiánského úřadu určitě představoval víc, než jen odchod od policie, v němž mu nikdo nebránil, a pár pochval od ministra financí a časopisu Respekt.
Robert Šlachta si ovšem neuvědomil, že i přísloví říká, že pomsta chutná nejlépe servírovaná za studena, a naopak se snaží hned po svém odchodu od sboru potopit co nejvíc bývalých kolegů. Seznam těch zlých by rád představil sněmovnímu výboru pro bezpečnost, kterému slibuje zpověď o propojení policistů s podsvětím.
Po tom, co Babiš úspěšně prosadil elektronickou evidenci tržeb, pojistil si dotace na biopaliva a lehce připravuje cenzuru internetu, narazil v té nejdůležitější části mocenského scénáře. Možná už byl uchlácholen pohodlnými vítězstvími nad koaličními partnery i pro něj otravnou opozicí a při přebírání moci nad policií počítal s jakousi setrvačností. To by však nesměl zapomenout na to, že sociální demokraté už několikrát varovně vztyčili prst. Třebaže pak vždycky zase o kousek couvli, nešlo to do nekonečna. Bohuslav Sobotka a jeho ministři už dál nechtěli snášet arogantní a opovrhující chování Andreje Babiše, a tak mu tentokrát bez varování řekli – dost. Tím začala válka policajtů a možná i pád jednoho hnutí, na kterém může mít nakonec podíl i muž, který měl v původním plánu z Babiše udělat „majitele“ policie.