Na Blízkém východě a v severní Africe je podle českých zpravodajců 10,5 milionu syrských migrantů. Po jednání Bezpečnostní rady státu to v noci novinářům řekl premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj představují největší riziko další migrace. Části zasedání rady se zúčastnil i prezident Miloš Zeman.
Podle Sobotky je nejvíce registrovaných syrských uprchlíků, takzvaně vnitřně přesídlených, přímo v Sýrii, šest milionů. Jak toto číslo čeští zpravodajci zjistili, není známo, protože na místě zjevně nepůsobí. Jednalo by se o třetinu všeho obyvatelstva, což je nepravděpodobné.
[ctete]26135[/ctete]
Další asi dva miliony syrských uprchlíků jsou v Turecku, přes 600 000 v Jordánsku a dalších několik set tisíc v Libanonu. „Představují největší potenciál pro možné pokračování migrační krize,“ poznamenal Sobotka.
Na radě se její členové seznámili s aktuálními opatřeními týkajícími se migrace, tedy například pomoci Maďarsku na posílení hranice. Česko podle premiéra nyní čeká na upřesnění maďarských požadavků. „Jsme připraveni vyslat vojáky a policisty. Byli bychom rádi, kdyby se této akce účastnili i Slováci a Poláci,“ dodal. Ministr obrany Martin Stropnický novinářům během zasedání řekl, že Maďaři mají zájem především o techniku, ale i o více než 100 policistů.
Bezpečnostní rada státu také podle Sobotky schválila materiál ministerstva vnitra, který počítá s konkrétními variantami postupu v případě změny migračních proudů. Vláda by na jeho základě v případě potřeby mohla okamžitě rozhodnout o přijetí mimořádných opatření. Tím by mohlo být třeba znovuzavedení kontrol na hranicích. Policie a armáda jsou podle ministra vnitra Milana Chovance připraveny k nasazení do pěti hodin. Taková situace by podle něj mohla nastat třeba v okamžiku, když by některý z okolních států obnovil kontroly na hranicích, a migranti tak cestovali do Německa přes Česko.
[ctete]26051[/ctete]
Nyní policisté podle Chovance v Česku zachycují pouze jednotlivé uprchlíky. „To nám umožňuje od 12. října začít převážet některé migranty z jiných zařízení do Drahonic s tím, že chceme uvolnit stávající zařízení tak, aby v nich byly lepší podmínky především pro matky s dětmi,“ řekl ministr. Další zařízení Bálková na Plzeňsku, které se mělo otevřít na začátku roku, by mohlo být podle Chovance zakonzervováno a ponecháno v záloze pro případ, že by se počet migrantů v Česku zvýšil.
I v souvislosti s migrační krizí rada schválila materiál o budoucím směřování policie v letech 2016 až 2020. Dokument podle Chovance počítá s navýšením počtu policistů na 44 142 a s celkovým navýšením rozpočtu v příštích pěti letech kumulativně o deset miliard korun. Nyní u policie slouží zhruba 40 tisíc lidí.
[ctete]25826[/ctete]