Zcela zásadní poškození vinohradů na Moravě a totální ztráta úrody na vinicích v Čechách. Takový je součet škod, který vyčíslil Svaz vinařů České republiky. Mrazy v uplynulých dnech podle jeho zástupců napáchaly škody přesahující hranici dvou miliard korun. Pro milovníky vína to znamená, že vín ročníku 2024 bude velice málo a burčák nebude téměř žádný, shodují se vinaři. Ti současně apelují na vládu, aby ukončila debatu o zavedení spotřební daně na víno.
Argumentují tím, že v současné chvíli by zavedení daně bylo likvidační pro velkou část vinařů. „Nyní půjde o zachování vinic a vinařských podniků jako takových,“ konstatovala pro deník FORUM 24 Hana Líbalová z Vinařství pod Radobýlem, pro které je poškození mrazy fatální.
Poškození mrazy je nejrozsáhlejší za poslední desítky let. Pro vinaře je podle jejich slov nepředstavitelné, že by kromě řešení této tragédie ještě měli začít platit spotřební daň, navíc když v okolních státech ji vinaři neplatí. „Pro naše odvětví je to další rána v krátkém sledu, proto jsme vyzvali ministra zemědělství, aby se zasadil o zastavení debat k zavedení spotřební daně na tichá vína. To by pro nás v tuto chvíli byla cílená likvidace,“ řekl prezident Svazu vinařů Martin Chlad.
Ten na páteční tiskové konferenci vysvětloval, že zavedení této daně by bylo kontraproduktivní. „Pokud by reálně k zavedení spotřební daně došlo, pro některá vinařství by to bylo nepochybně likvidační a zároveň by se vytvořil prostor pro šedou ekonomiku, což samozřejmě nechceme,“ upozornil Chlad. Zavedení daně by se podle něj projevilo nejen u vinařů, ale i v dalších oborech, které jsou na ně navázány zejména ve vinařské turistice, tedy například v ubytovacích zařízeních i gastronomii.
Vše chtějí s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) řešit na jednání ve Velkých Bílovicích na začátku května, kam by mělo dorazit zhruba sto vinařů. Výborný jim vzkázal, že s pomocí tomuto oboru počítá, a pozval zástupce vinařů na jednání do Prahy. „Na čtvrtek jsem pozval zástupce jak vinařů, tak ovocnářů a na základě upřesněných dat předložím konkrétní možnosti pomoci. Nenecháme je padnout! O možnostech pomoci z EU chci jednat i v pondělí na Radě AGRI v Lucemburku,“ vzkázal ministr na sociální síti X.
Vinařům podle jejich slov nejde přímo o vyplácení odškodnění. Zásadní je pro ně téma spotřební daně. Ministrovi chtějí předložit svá očekávání a prodebatovat možnosti systémových řešení pro podobně citlivá odvětví, jako jsou vinohradnictví a ovocnářství.
Právě ovocnáři jsou další ohroženou skupinou zemědělců. Podle dostupných údajů mráz poničil převážnou část ovocných sadů v České republice. Existenčně ohrožených je 500 z 800 pěstitelů ovoce.
Zatímco pro ovocnáře zničená úroda znamená ztrátu již letošních tržeb, vinaři budou v potížích příští rok, kdy by měli lahvovat a začít prodávat víno z hroznů vypěstovaných v letošním roce. To ale nebudou mít z čeho vyrobit. „Letošní rok nějak zvládneme, máme víno z předchozích let, ale co budeme prodávat příští rok, to opravdu nevím,“ posteskl si Pavel Hrabkovsklý hospodařící na vinicích v okolí Velkých Žernosek. Právě Litoměřicko patří k nejpostiženějším regionům.