Soud v Johannesburgu dnes uznal vinu Čecha Radovana Krejčíře v případu pokusu o vraždu a únosu. Pro Krejčíře je to vůbec první odsouzení v Jihoafrické republice. Výše trestu bude podle portálu The Citizen News oznámena 11. září.
Případ se týká únosu a mučení bratra drogového dealera, který zmizel i s 25 kilogramy pervitinu určeného pro Krejčíře. Ten v minulosti vinu opakovaně odmítl. České televizi po dnešním rozhodnutí soudu řekl, že „lež a nenávist zvítězila nad pravdou a láskou“.
Soud ve verdiktu podle zpravodajského portálu EWN uvedl, že Krejčíř je vinný z únosu, pokusu o vraždu a také z pokusu o přechovávání narkotik. Jeho blízký spolupracovník Desai Luphondo byl uznán vinným z přechovávání drog.
„Není jasné, na jak dlouho by (Krejčíř) mohl jít za mříže. Není v této věci žádné minimum a ani maximum,“ uvedl EWN na Twitteru k rozhodnutí soudu. Z celkové výše trestu bude odečtena doba, kterou strávil ve vazbě. V ní je od listopadu 2013. Spolu s Krejčířem a Luphondem se před soudem zodpovídali další čtyři lidé, někteří z nich byli policisté.
Krejčíř podle obžaloby spolu se svými komplici unesl, mučil a pokusil se zabít Bhekiho Lukheleho. Ten Krejčíře u soudu označil za muže, který ho kopal a poléval vroucí vodou. Podle prokuratury tak chtěl Krejčíř zjistit, kde se nachází Lukheleho bratr, jenž zmizel i s 25 kilogramy pervitinu, které údajně pro českého podnikatele převážel.
Soudce Colin Lamont prohlásil, že přijal výpověď Lukheleho a věří tomu, že byl unesen, čtyři dny zadržován a mučen. Dodal, že Lukhele Krejčíře identifikoval a že jeho slova pak potvrdili další svědci. Soud také konstatoval, že Krejčířův podnik Moneypoint v luxusní johannesburské čtvrti Bedfordview byl střediskem nelegálních aktivit a s únosem souvisel, takže Krejčíř byl hlavou drogového obchodu.
Samotnému verdiktu dnes předcházelo zhodnocení celého procesu. Soudce v asi dvouhodinovém projevu označil výpovědi obviněných za nepravdivé a rovněž kritizoval nedostatky v práci policie, odmítl však nařčení obhajoby, že vyšetřovatelé důkazy falšovali.
Jihoafričtí novináři výsledek prvního ze čtyř procesů, kterým Krejčíř v zemi čelí, bedlivě sledovali. Podle nich bylo do poslední chvíle nejasné, jak soud rozhodne, neboť Lamont v minulosti opakovaně kritizoval přístup policie. Jakmile dnes soudce začal případ rekapitulovat, tak se žurnalisté na Twitteru shodli v tom, že pro Krejčíře situace nevypadá dobře.
Vynášení rozsudku se konalo za přísných bezpečnostních opatření, přímo v soudní síni byla více než desítka policistů. Novináři si také povšimli Krejčířova vzhledu, Čech podle nich za dva roky ve vazbě značně pohubl, prošedivěl a také je na něm znát celková sešlost.
Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesídlil tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku. V Jižní Africe, kde je spojován s řadou zločinů, požádal o azyl, což ale komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti byl mezitím odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.