Češi se děsí toho, že by je Rusko mohlo ze den na den odstřihnout od plynu. Taková možnost samozřejmě existuje. Je známou skutečností, že ruská státní plynárenská společnost Gazprom není solidním dodavatelem a obchodním partnerem a zneužívá svého postavení k politickému vydírání. To nedávno dokázala svým rozhodnutím přestat dodávat plyn do Polska a Bulharska v rozporu s platnou smlouvou. Už dříve však Gazprom nečekaně a bez varování zvýšil cenu plynu pro Litvu o padesát procent, a to jenom kvůli tomu, že tato pobaltská republika přijala zákon zakazující používání komunistických symbolů. Toto nesolidní jednání nás už tehdy mělo varovat a měli jsme začít s diverzifikací dodavatelů plynu.
To se bohužel nestalo a největší vinu na tom má předchozí vláda premiéra Andreje Babiše, kvůli které tak mohou následující zimu mrznout desítky tisíc českých domácností. Je pravdou, že mezi Českou republikou a Polskem vede plynovod STORK, který však kapacitně pro potřeby naší země nestačí. Proto se zhruba před deseti lety začala plánovat výstavba plynovodu STORK 2, kterým by do České republiky proudil plyn z Norska. V horizontu měsíců by měl být zprovozněn plynovod Baltic Pipe, jenž má k našim severním sousedům přivádět plyn ze Skandinávie, a STORK 2 se na něj měl napojit. Jednoduché a účinné řešení, které by se nám nyní velice hodilo.
Jenomže plynovod postaven nebyl. Bývalý vicepremiér a první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček sice tvrdí, že na vině jsou Poláci, avšak lže. Byla to Babišova vláda, která se o projekt přestala starat a spoléhala se na dodávky „levného ruského plynu“. Udělala tak velikou chybu. Poláci, když viděli, že Češi neusilují o plynovod STORK 2, se o něj přestali zajímat. Logicky, oni jej totiž nepotřebují. Babiš a spol. měli rázně tlačit na Poláky a dotlačit je k výstavbě tohoto potřebného plynovodu. To však neudělali.
Je dobře, že nová vláda se nyní snaží napravit selhání svých předchůdců. Premiér Petr Fiala jednal nedávno ve Varšavě se svým protějškem Mateuszem Morawieckim také o energetické bezpečnosti včetně znovuoživení projektu plynovodu STORK 2, možných dodávkách polského černého uhlí a zkapalněného plynu LNG. O případných dodávkách zkapalněného plynu český premiér jednal i v Německu. To jsou kroky správným směrem.
Ostatně Poláci nám mohou být vzorem, jak se zbavit závislosti na ruském plynu. Je pravdou, že původně plánovali ukončit odběr plynu od Gazpromu až v prosinci letošního roku s koncem smlouvy, nicméně ani nečekaný dřívější konec dodávek z Ruska je neohrozí. K dispozici mají terminály LNG v přístavu Swinoujscie a proti původnímu podzimnímu termínu by se měl dříve otevřít i zmíněný plynovod Baltic Pipe, který k nim přivede zemní plyn z Norska. Ruský plyn tak nebudou potřebovat.
Takže ani Česká republika by v budoucnu nemusela být závislá na ruském plynu. Není to sice jednoduchý úkol, a není možné tak učinit okamžitě, nicméně Poláci nám ukázali, že to jde.
Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS