ANALÝZA / Poprvé od podivného pokusu o puč v Rusku se ve virtuálním prostředí sešli vrcholní představitelé Číny, Indie a Ruska. Stalo se tak při příležitosti summitu Šanghajské organizace pro spolupráci, v níž kromě již zmíněných velmocí zasedá Írán, Kazachstán, Kyrgyzstán, Pákistán, Tádžikistán a Uzbekistán. Z výčtu členů je zřejmé, které země hrají první housle. Současné setkání mělo demonstrovat, že právě tyto tři země se dokážou shodnout, jenže se ukazuje, že vlastně hluboké společné zájmy nemají.
Zatímco Čína a Rusko otevřeně mluví o konci modelu mezinárodního uspořádání, kterému podle nich dominují Spojené státy a západní země, Indie vztahy se Spojenými státy v poslední době naopak posilovala. V roce 2017 byl například obnoven tzv. čtyřstranný bezpečnostní dialog mezi Austrálií, Japonskem, Indií a USA.
Ten přitom Peking vnímá jako organizaci namířenou proti svým zájmům. I v rámci Šanghajské organizace je jeho snahou především vytvořit nezávislý blok zemí, kterému by Čína dokázala dominovat. Nedávno na společném fóru vyzýval bývalý čínský ministr zahraničí Wang Ji Japonsko a Koreu, aby se místo USA obrátily k Číně.
Strategická autonomie pro koho
Podle něj by tyto země měly vytvořit strategicky autonomní oblast, která by vedla k revitalizaci Asie bez západního vlivu. Jenže je naprosto zřejmé, že jedinou zemí, které by podobné uspořádání poskytovalo strategickou autonomii, je právě Čína. Je historickou ironií, že Peking používá podobný jazyk, který používalo Japonské císařství ve 30. letech 20. století.
Tehdy mělo samozřejmě onen soběstačný blok asijských zemí vést Tokio. Šlo jen o použití protizápadní rétoriky pro maskování vlastních expanzivních cílů. Naštěstí nejde očekávat, že by Peking použil stejně brutální prostředky. Řeči o společných zájmech asijských zemí jsou ale podobně prázdné.
Indie pro strategickou stabilitu a vlastní zájmy
Indie je přes ohromný počet obyvatel oproti Číně ve slabším postavení. Její HDP je šestkrát menší než Říše středu. Svého severního souseda také vnímá spíš jako strategického rivala než spolehlivého partnera a nejde zdaleka jen o spory o hranici. Pod vedením premiéra Módího sleduje Nové Dillí přísně pragmatickou politiku.
Vidět to bylo i na proběhlém summitu. Pro Indii je klíčová stabilita, která znamená bezproblémovou dodávku energetických surovin ze středoasijských zemí, ale i z Ruska. Z bezpečnostního hlediska jí jde hlavně o omezení vlivu Pákistánu v těchto zemích. Rétorika boje proti terorismu byla namířená právě proti němu.
Ruská poznámka pod čarou
Pro ruského diktátora představoval summit příležitost ukázat sílu a mezinárodní podporu poté, kdy celý svět sledoval, jak ruský stát nedokázal zabránit asi 25 tisícům žoldáků obsadit milionový Rostov a po dálnici uhánět vstříc Moskvě. Zemím organizace proto poděkoval za podporu a zdůraznil, že tento pokus o puč neměl žádnou lidovou podporu.
Ruská propagandistická média i tohle dokážou využít, ale pro nezúčastněného pozorovatele je zřejmé, jak moc se Rusko propadá do bezvýznamnosti. Putin chtěl mezinárodní fórum použít k tomu, aby ostatní ujistil, že má situaci doma pevně pod kontrolou. To je ale na velmoc zoufale málo.