Ministryně financí Alena Schillerová se nenechá zaskočit žádnou otázkou, ať už je pronesena v jakékoli řeči. Dokonce i v češtině. Teď třeba pro Seznam Zprávy vysvětlila, proč byl Kalouskův schodek rozpočtu špatný a její, mnohem vyšší, je dobrý. Je prostě člověk na svém místě.
Kdyby měl někdo dojem, že v této zemi neprobíhají žádné reformy, je to podle Schillerové jinak. Probíhají totiž pořád a zřejmě proto si jich nikdo nevšiml: „Co se týče reforem, tak si myslíme, že jich provádíme celou řadu. Ať už různých dílčích daňových reforem. Celá řada mých kolegů se těmto věcem věnuje, ale samozřejmě ten covid odsunul některé věci.“
„Ten covid“ je taková posunovací lokomotiva, dost toho už posunul. Něco naopak neposunul, ale zastavil. Ministryně objasňuje: „To znamená přerušuje se třeba práce na důchodové reformě, čekáme teď na analýzu OECD, která je v připomínkovém řízení. Ale vemte si, že třeba kolik se vydalo jenom covidových zákonů, 40 procent všech covidových zákonů vydalo ministerstvo financí.“
Redaktor nesměle připomíná, že se 30 let neudělalo v oblasti důchodové reformy nic, ale to ji nevyvede z míry: „To si řekněme na rovinu, ono to není vůbec nic jednoduchého, protože to mnohdy třeba vyžaduje určitá nepopulární opatření… Já jsem byla ta, která prosadila na vládě, abychom si požádali o analýzu OECD, protože já jsem neměla pocit, že důchodová komise prostě někam směřuje, k nějakým konkrétním závěrům, které by byly aplikovatelné a na kterých bychom mohli dosáhnout politickou shodu. Protože u důchodové reformy musíte dosáhnout politické shody napříč spektrem, tam nemá smysl to na sílu prosazovat. To se stalo Miroslavu Kalouskovi, když tenkrát prosadil určitou dílčí reformu. A potom to vyvolalo to, že se tam přihlásilo velmi málo lidí, bylo to na sílu protlačeno a nakonec se to zrušilo.“
Ten koronavirus je naprosté požehnání, řečeno Ovčáčkovým jazykem. Pomohl svými maličkými tělíčky s tykadýlky, nebo co to má, zakrýt, že schodek rozpočtu rostl ještě předtím, než krize přišla, a to pořád ještě v době ekonomického růstu. Teď se na něj svalí absence důchodové reformy. Pomůže i blahodárné čekání na nějakou zprávu, která nám řekne to, co ví i sečtělejší středoškolák. Průběžný důchodový systém funguje tak, že dnešní mladší generace platí důchody té dnešní starší generaci, není to tak, že by si peníze lidé někde ukládali. Když jsou slabší populační ročníky – což už je dlouhodobý problém a demografové nečekají, že by se to s „českou“ porodností zlepšilo – prostě se ty peníze musí někde vzít.
František Laudát, bývalý poslanec za TOP 09, dnes předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN), to na Facebooku vyjádřil stručně: „Když už byla řeč o penzích, tak tato vláda možná propásla osudovou možnost udělat něco s penzemi v době právě skončeného období růstu. Jen připomenu, že podle propočtů bude kritický rok cca 2030. Potom už neřešené stárnutí populace hrozí přerůst v ekonomický kolaps, nebo živoření penzistů, závislých pouze na státních dávkách, nebo mezigenerační válku. A možná i jakýsi koktejl všeho dohromady. Tak si můžete vybrat.“
Tato vláda si ale nevybere nic, protože by to bylo velmi „nepopulární“, jak správně Schillerová říká. Problém tedy klasicky bude zahnívat tak dlouho, až se něco stane samo od sebe. No co, tak už to v životě chodí. Tahle sluneční soustava taky nebude trvat věčně, proč se znepokojovat.